Pecresse, ilk turda yüzde 5’ten az oy aldığı için seçim kanuna göre partisinin devletin mali yardımından faydalanamayacağını bildirdi.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda beklediği oyu alamayan merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin adayı Valerie Pecresse, kampanya sırasındaki harcamalar yüzünden kişisel olarak 5 milyon euro borca girdiğini belirterek, iflasın eşiğine geldiği mesajını verdi.

Seçim kampanyası sırasında 7 milyon euro harcandığını belirten Pecresse, ilk turda yüzde 5’ten az oy aldığı için seçim kanuna göre partisinin devletin mali yardımından faydalanamayacağını bildirdi.

Kişisel olarak 5 milyon euro borca girdiğini kaydeden Pecresse, partilerin kendisine destek vermesi için maddi yardım kampanyası başlattı.

Gözden kaçırmayın

DEÜ'de 'kişiye özel öğretim üyesi ilanı' iddiası bir kez daha meclis gündeminde DEÜ'de 'kişiye özel öğretim üyesi ilanı' iddiası bir kez daha meclis gündeminde

Pecresse, 15 Mayıs’a kadar borçların ödenmesi gerektiğini belirterek, seçmenlerin maddi destek için ellerini çabuk tutmaları çağrısında bulundu.

Pecresse, resmi olmayan sonuçlara göre ilk turda yüzde 4,73 oy aldı.

Fransa'daki cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunu önde bitiren Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen 2017'de olduğu gibi cumhurbaşkanlığı için yeniden yarışacak.

İçişleri Bakanlığının oy sayım sonuçlarına göre ülkede dün yapılan seçimde kullanılan oyların yüzde 97'si sayıldı.

Macron oyların yüzde 27,35'ini alarak seçimden birinci çıktı. Le Pen de yüzde 23,97'lik oyla ikinci oldu.

Kaynak: Euronews