Fransa'nın Türkiye'nin güney sınırına SAMP-T füze savunma sistemleri yerleştireceği açıklandı.

Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, batarya konusunda "Güneydoğu Anadolu bölgesinde keşif çalışmaları sürüyor. Güney sınırımızda olacak” dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 krizi ve Suriye’de güvenli bölge görüşmeleri sürerken, Milli Savunma Bakanlığı Rusya’dan S-400 teslimatının ilk etabının tamamlandığını ve sıranın ikinci aşamaya geldiğini açıkladı.

MSB yetkililerinin gazetecilere yaptığı açıklamada, “S-400’lerin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı’na sevkiyatı bugün itibarıyla tamamlanıyor. Toplam 30 sorti yapıldı” denildi.

‘GÜNEY SINIRINA SAMP-T YERLEŞTİRİLECEK’

Açıklamada, Washington’ın Rus yapımı S-400’lere alternatif olarak önerdiği Patriotların alımı konusundaki görüşmelerin devam ettiği aktarılırken, Fransız-İtalyan hava savunma sistemlerinin Türkiye’nin güney sınırına yerleştirileceğinin duyurulması da dikkat çekti.

MSB açıklamasında, “Türkiye’nin hava savunması ile ilgili çalışmaları devam ediyor. SAMP- T bataryası güney ve doğu sınırına yerleştirilecek” denildi.

Füze savunma sistemi SAMP-T, Fransız-İtalyan konsorsiyumu EUROSAM tarafından geliştiriliyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Fransa’nın NATO kapsamında sağlamayı önerdiği SAMP-T hava ve füze savunma bataryası için geçtiğimiz günlerde Fransız mevkidaşı ile görüşmüştü.

‘F-35 TAZMİNATI BELİRSİZ’

MSB, Türkiye’nin S-400’ler nedeniyle F-35 programından çıkarılması sürecinin henüz tamamlanmadığını, Ankara’nın ortaklığının şu an için sadece askıya alındığını da belirtti.

Açıklamada, “Ülkemizin F-35 programı ortaklığı askıya alınan bir proje. Henüz net olarak iptal edildiği çıkarıldığı ile ilgili bir belge yok” denildi. Türkiye’ye projeye yaptığı yatırımlara karşılık tazminat verilip verilmeyeceğinin henüz belirsiz olduğu da ifade edildi.

‘MOSKOVA İLE SU-35 GÖRÜŞMESİ YOK’

MSB açıklamasında, şu an için F-35’lere alternatif olarak Moskova ile SU-35 jetleri hakkında görüşmeler yapılmadığı da vurgulandı. ABD’nin Türkiye’nin F-35 ortaklığını askıya alıp ilişkinin resmen kesilmesi yönünde adımlar atılacağını açıklamasının ardından, Rus devlet şirketi Rostec Türkiye’ye alternatif olarak SU-35 uçakları satmaya hazır olduklarını söylemişti.

‘MENBİC’DE BEKLENTİLER KARŞILANMADI’

Açıklamada, ABD ile Suriye’de güvenli bölge görüşmelerinin sürdüğü ancak Türkiye’nin özellikle Menbic’deki beklentilerinin karşılanmadığı aktarıldı.