Eric Dupond-Moretti hakkında 'yasa dışı çıkar elde etme' şüphesiyle soruşturma devam ediyor

Fransa Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, hakkında 'yasa dışı çıkar elde etme' şüphesiyle yürütülen soruşturma kapsamında 16 Temmuz’da Cumhuriyet Adalet Divanı’nda (CJR) yargılanacak.

Fransa’da Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti hakkında 'yasa dışı çıkar elde etme' şüphesiyle yürütülen soruşturma devam ederken, Bakan'ın 16 Temmuz’da Cumhuriyet Adalet Divanı'nda yargılanacağı aktarıldı.

15SAATLİK ARAMA YAPILMIŞTI

Gözden kaçırmayın

Afganistan'da peş peşe bombalı saldırılar: 14 kişi öldü Afganistan'da peş peşe bombalı saldırılar: 14 kişi öldü

Fransa basınında yer alan haberlerde, Adalet Divanı celbinin perşembe günü Moretti’ye teslim edildiği ifade edildi. Bakanları yargılamaya yetkili tek divan olan CJR’nin soruşturma komitesinin 3 sulh hakimi, geçtiğimiz perşembe günü Adalet Bakanlığının binasında arama yaptırmış, arama çalışmaları 15 saat sürmüştü. Dosyaya yakın bir kaynak ise, Dupond-Moretti’nin telefonlarından birine el konulduğunu ve birkaç iş ortağının da maillerinin içeriğine ulaşıldığını iddia etti.

Hakimler Sendikası ve yolsuzlukla mücadele derneği olan Anticor’un şikayetleri üzerine geçtiğimiz ocak ayında Dupond-Moretti hakkında 'yasa dışı çıkar elde etme' iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Dernekler, Dupond-Moretti’yi daha önce avukat olduğu davalara Adalet Bakanı yetkilerini kullanarak müdahale etmekle suçluyor.
Eski bir avukat olan Bakan Dupond-Moretti, soruşturmayı 'hakimler sendikalarının bir manevrası' olarak nitelendirip kınayarak, dava ile ilgili 'son derece sakin' olduğunu ifade etti.