Finlandiya Meclis Başkanı Matti Vanhanen ve Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye'nin "terör" gerekçesiyle iadesini istediği kişilerle ilgili "hukukun üstünlüğü" ilkesinin muhafaza edileceği mesajları verdi.

Finlandiya devlet televizyonu YLE'ye konuşan Meclis Başkanı Vanhanen, Türkiye'nin iade talepleriyle ilgili "Türkiye, hukukun üstünlüğüyle ilgili konularda siyasi olarak tavrımızı değiştirmeyeceğimizi anlamalıdır. Masum insanlar başka bir ülkeye iade edilmez, özellikle de gerekçe gösterilmeden hapse atılma veya mahkum edilme riski varsa. Silah ihracatı gibi en pratik konularda ise Türkiye'nin tam olarak ne beklediğini öğrenmemiz gerekiyor" dedi.

Türkiye'nin veto etme tehditlerine rağmen Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusu konusunda endişelenmediğini belirten Vahnanen, Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusunun kesinlikle uygulanacağını savundu: "Evet, bu kesin. Daha önceki NATO üyelik süreçleri en az dört ay, bazıları ise bir yıldan fazla sürdü. Bunu zaman gösterecek."

Türkiye'nin taleplerini bir an önce öğrenmek istediklerini kaydeden Finlandiya Meclis Başkanı, iki ülke arasında olası bir çatışmadan kaçınılması gerektiğini ifade etti. Vanhanen, "Finlandiya ile İsveç arasındaki bağ güçlü. Bunu kesinlikle kırmayacağız; ortaklarımızı terk etmeyeceğiz" dedi.

Kaynak: Gazete Duvar