Finansman şirketleri, finansal kiralama ve faktoring şirketleri hakkında haber yapan gazetecilere, "şirket itibarına zarar" gerekçesiyle üç yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören düzenleme, torba kanun teklifinden çıkarıldı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri süren torba kanun teklifi hakkında bir önerge sunan AKP, tepkilere neden olan maddeyi "tekrar değerlendirmek üzere" geri çekti.

Düzenleme, bir tasarruf finansman şirketinin itibarını zedeleyebilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek haber yayımlanması, isimleri belirtilmese dahi şirketlerin güvenilirliği konusunda kamuoyunda tereddüde yol açacak veya şirketlere duyulan güveni sarsacak veya şirketlerin mali bünyelerinin olumsuz etkilenmesine neden olabilecek nitelikte asılsız haberler yapılmasını yasaklıyordu.

Belirtilen şekilde haber yapanların üç yıla kadar hapis iki bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılması öngörülüyordu.

AKP tarafından verilen önergeyi açıklayan Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, maddenin "Tekrar değerlendirilmek üzere" geri çekildiğini ifade etti.

Muhalefet partileri, basın meslek örgütleri ve demokrasi güçleri söz konusu düzenlemeye tepki gösteriyordu.

Kaynak: Evrensel