Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutuklu yargılandığı ve hakkında hazırlanan 7 fezlekenin birleştirilmesiyle oluşturulan davanın 11'inci duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkeme heyeti Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 14 Haziran’a erteledi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu yargılandığı davanın duruşmasında açlık grevlerine dikkat çekerek, "Bu demokratik ve onurlu direnişin kazanacağından eminim" dedi.

Figen Yüksekdağ'ın tutuklu yargılandığı ve hakkında hazırlanan 7 fezlekenin birleştirilmesiyle oluşturulan davanın 11'inci duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü'nde bulunan Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Yüksekdağ hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesindeki faaliyetleri, katıldığı eylem ve yaptığı konuşmalar nedeniyle hakkında hazırlanan 92 sayfalık iddianamede "Örgüt yöneticisi olmak" iddiasıyla 83 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 
 
Yüksekdağ duruşmaya tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. HDP milletvekilleri Habip Eksik, Hüseyin Kaçmaz ve Zeynel Özen de duruşmaya izleyici olarak katıldı.  
 
'TUTSAKLAR DEMOKRATİK BİR ÇÖZÜM YARATMAYA ÇALIŞIYOR'
 
Duruşma, Yüksekdağ'ın savunmasıyla başladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle devam eden açlık grevlerine değinerek konuşmasına başlayan Yüksekdağ, "Türkiye'nin siyasal tablosunun içinden çıkılmaz hal aldığı bugünlerde tutsaklar açlık grevine girerek demokratik bir çözüm yaratmaya çalışıyor. Açlık grevlerinin en temel talebi Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıdır. Ben sergilenen bu demokratik ve onurlu direnişin kazanacağından eminim" dedi. 
 
Yüksekdağ'ın savunması devam ediyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı