Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanlığı’nda yaşananlarla ilgili iddianamesinde, 'FETÖ’nün 17-25 Aralık operasyonlarından sonra siyasetçilere, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki  düzenlemelere ilişkin 2 kanun çıkarttırdığı belirtildi.

Gazeteduvar'ın haberine göre kanunlardan biri hükümet tasarısı olarak Meclis’e geldi. Terfilerin bir yıl öne çekilmesini sağlayan bu düzenleme sonrası albaylıktan generalliğe yükselen 10 asker darbe girişimine katıldı.

İddianamede yer alan ikinci düzenleme ise kanun teklifi olarak 37 AK Parti milletvekili tarafından Meclis’e sunuldu.

28-30 yıl görev yapan albaylara emekli olurlarsa 70 bin lira fazla ikramiye hakkı tanıyan bu düzenleme ile de 'FETÖ’cü olmayan albayların gönüllü tasfiyesinin sağlanmak istendiği iddia ediliyor.

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi olarak sunulan düzenleme yurt dışında yaşayan vatandaşlardan alınan askerlik bedelinin düşürülmesi, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının vatandaşlara dağıtımına başlanmasına ilişkin düzenlemelerin yapılması ve Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin Sayıştay tarafından denetim esaslarının belirlenmesi gibi farklı alanlarda düzenlemeler öngörüyor.

Teklifin 4 maddesi iddianameye giren konuyla ilgili. Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na eklenen geçici madde ile 30 Ağustos 2016 tarihi itibariyle subaylıkta 28, 29, 30’uncu hizmet yıllarını dolduran personelden, 29 Şubat 2016 tarihine kadar emekliye ayrılma talebinde bulunanlara ek ikramiye imkanı sunuluyor.

TEKLİFTE İMZASI OLAN İSİMLER

Kanun teklifinde ilk imza sahipleri Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan. Diğer AK Parti milletvekilleri ise Hatice Dudu Özkal, Ahmet Gündoğdu, Yılmaz Tunç, Cemalettin Kani Torun, Zekeriya Birkan, Ayhan Gider, Sebahattin Karakelle, Abdullah Nejat Koçer, Cihan Pektaş, Hacı Bayram Türkoğlu, Orhan Karasayar, Fatma Benli, Hasan Turan, Hulusi Şentürk, Hurşit Yıldırım, Markar Esayan, Osman Boyraz, Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Demir, Ramazan Can, Abdullah Ağralı, Ahmet Sorgun, Hüsnüye Erdoğan, Leyla Şahin Usta, Mustafa Baloğlu, Ahmet Tan, İshak Gazel, Metin Gündoğdu, Oktay Çanak, Ahmet Demircan, Zeyid Aslan, Ayşe Sula Köseoğlu, Fikri Demirel, Yusuf Başer, Hüseyin Şahin.