HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü, kendisine tokat atan polisin daha önce de tehditlerde bulunduğunu belirterek, “Bu tokat insanca yaşamı savunan herkese, en başta da Kürt halkına atılmış bir tokattır” dedi.

Hasta ve infazı yakılan tutuklular için İstanbul'da başlatılan Adalet Nöbeti, Kadıköy'de yapılan kitlesel yürüyüşle sonlandırılmak istendi ancak polis eyleme müdahale etti.

Bir polisin HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attığı görüldü. Durumu çeken kameraman Mehmet Zeki de gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Mehmet Aslan’a konuşan Encü, “HDP’ye adım attırmama politikası izleniyor” dedi.

"TOKAT YAŞAMI SAVUNANLARA ATILDI"

Yürüyüşün engellenmesine ilişkin kendilerine herhangi gerekçe sunulmadığını paylaşan Encü, eylem ve yürüyüş başlamadan polisin müdahale ettiğini söyledi.

Encü “Yasak kararının gösterilmesini istedim. Müzakereye davet ettim. Ancak gençler yerlerde sürüklenmeye başlandı, tokatlandılar. Yerlerde tekmelendiler. Bu duruma itiraz ederken, bir polis amiri ki her eylemde şiddetin öncülüğünü yapan bu amir bana küfürler etti. Bunun üzerine küfür etmemesi yönünde ikazda bulundum. Güvenlik Şube Amiri Hanifi Zengin’in tam önünde bana tokat attı. Bu cesareti Zengin’in talimatlarından aldı. Bu nedenle bunun kesinlikle planlı bir şey olduğunu düşünüyorum. Kendisi kim olduğumu biliyor. Defalarca karşı karşıya geldik. Bu kişi daha önce bana parmak sallayarak, ‘Hesabını soracağım’ diyen kişidir” dedi.

“Bu tokat Encü şahsına atılmış bir tokat değildir” diyen Encü, “Bu tokat insanca yaşamı savunan herkese, en başta da Kürt halkına atılmış bir tokattır. Bu tokattın hesabını sandıkta ve her alanda soracağız” ifadelerini kullandı.

Encü yaşananlara ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını da söyledi.