Fatih Camii yanındaki alanı otopark olarak kullanma kararı alan İBB’ye Fatih Belediyesi engel çıkardı. Bölgede çalışma yapmak üzere giden İBB zabıtaları, Fatih Belediyesi zabıtalarınca engellendi, kavga çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri ile yönetimi AKP'de bulunan diğer ilçe belediyeleri arasında bir süredir yaşanan gerginlik fiili kavgaya dönüştü.

Fatih Camii’nin Cenaze Kapısı'nın önünde bulunan alan bir süredir Fatih Kur'an Kursu tarafından otopark olarak işletiliyordu. Ancak İBB'nin kararıyla bu alanın İSPARK olarak kullanılmasının önü açıldı.

İBB ekipleri dün öğle saatlerinde Fatih Camii’ne gelerek alana İSPARK tabelası asmak istedi ancak Fatih Belediyesi ekiplerinin engellemesiyle karşılaştı.

İBB'nin bölgede yetkisi olmadığını söyleyen Fatih Belediyesi zabıtalarıyla İBB ekipleri arasında sert bir kavga başladı. Çevredeki bir restoran işletmecisi, "Masa ve sandalyelerimizi de kavgada kullanmak istediler" ifadesiyle kavganın şiddetini anlattı.

Yetkinin kendilerinde olduğunu söyleyen bir Fatih Belediyesi çalışanı ise, "Ben Ekrem İmamoğlu'nu tanımam, Ergün Turan'ı (Fatih Belediye Başkanı) tanırım" dedi.

İBB, ana arter ve meydanlarda yetkinin tamamen kendilerinde olduğunu, ilçe belediyelerin yetki gaspında bulunduğu ileri sürüyor. Ama ilçe belediyeleri aynı kanaatte değil.

İlçe belediyesi, Fatih Camii ve çevresindeki alanların sorumluluğun kendilerinde olduğunu, İBB'nin buraya karışamayacağını belirtiyor.