Mersin’de, Facebook üzerinden Gezi eylemlerine destek veren paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma açılan öğretmen Zehra Gürler, kent merkezine 165 kilometre mesafedeki Mut ilçesine sürüldü.

Abidin Yağmur’un Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, Mersin Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi resim öğretmeni Zehra Gürler hakkındaki idari soruşturmalar, 2013 yılı Haziran ayında başladı.

Okulun din kültürü öğretmeni de olan müdür yardımcısı Cuma Ağırağaç, iki veliden şikâyet geldiği iddiasıyla, Zehra Gürler’in Facebook profiline girerek paylaşımlarını inceledi.

Ağırağaç, 6 Haziran 2013’te Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazdığı şikayet yazısına, öğretmen Gürler’in mesajlarını ekledi. Ağırağaç aynı yazının ekinde, Gürler’in Gülse Birsel, Zeki Demirkubuz, Okan Bayülgen’in Gezi eylemlerine ilişkin yazılarıyla, odatv.com ve BirGün gazetesinin haberlerini paylaştığını gösteren çıktıları da sundu.

Gürler’e açılan soruşturma takipsizlikle sonuçlanmasına rağmen müdür yardımcısı Ağırağaç, Zehra Gürler hakkında yeniden şikâyette bulundu. Gürler savunmasında, Gezi eylemleri için yönlendirme ve çağrıda bulunmadığını söylediyse de maarif müfettişleri bu iki ifade nedeniyle Gürler’e önce kınama cezası verdi, daha sonra bunu uyarı cezasına indirdi.

İstanbul’daki Gezi Parkı protestosunun Mersin ayağına çağrı’ ifadesinin kendisine ait olmadığını savunan Gürler, eylemlerin yönlendiricisiymiş gibi gösterilmek için bu ifadenin eklendiği iddiasıyla idari dava açtı. Gürler, soruşturma sonucu yazısı eline geçmeden, Mersin merkeze 165 kilometre mesafedeki Mut ilçesine sürgün kararı çıktı.