Çin’in doğusunda yer alan Shandong eyaletinde, hükümet yetkililerince evinden zorla alınan bir kadına kürtaj uygulandı.

İkinci çocuğuna hamile olan Liu Xinwen, Cuma günü Shandong Aile Planlama Komisyonu tarafından evine gelen 20 görevli tarafından alıkonularak hastaneye götürüldü. Liu’nun eşi Zhou Guoqiang, 16’sı erkek, dördü de kadın olan görevlilerin evlerine kapıyı tekmeleyerek girdiğini ve eşini götürürlerken kendisini tuttuklarını söyledi.

Sky News sitesinin haberine göre, yerel saatle sabah 4'te evine zorla girilen ve yatağından sürüklenerek Weifang Şehri’ndeki Halk Hastanesi’ne götürülen Liu, burada ameliyata alındı.

33 yaşındaki Liu’ya, kürtajı tetikleyen bir ilaç enjekte edildiği belirtilirken, ölü olarak doğan ve erkek olduğu anlaşılan bebek, bir gün sonra defnedilmesi için teslim edildi.

Çin ve Batı basınında büyük yankı uyandıran olayın ardından açıklama yapan Liu’nın eşi Zhou, karısının hangi hastaneye götürüldüğüne dair kendisine bilgi verilmediğini söyledi. Zhou, hastane odasında ceninin konduğu kovayı görüntüledi.

GEÇMİŞTE DE YAŞANMIŞTI

1 milyar 300 milyonun üzerindeki nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Çin’de uygulanan tek çocuk yasası,ikinci çocuk yapanlara ağır cezalar öngörüyor. Devletin, ikinci çocuğuna hamile kadınları kürtaja zorladığı biliniyor.

Yasadışı olarak gerçekleştirilen kürtaj olaylarına karşı aileler bir şey yapamıyor. Sky News’a konuşan baba Zhou, “İnsan olamazlar... Onların da çocukları ve anne-babaları olmalı. Ama vicdanları yok. Çin’de hayat bu noktaya geldi” dedi.

Çin, Haziran 2012’de zorla kürtaj yaptırılan 27 yaşındaki Feng Jianmei’nin basında büyük yankı uyandırması üzerine genç kadından özür dilemişti. (ntvmsnbc)