Euro/dolar paritesi 0,99 seviyesinin altını test ederek 2002'den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) agresif faiz artışlarını artıracağı beklentisi ve cuma günü güçlü gelen tarım dışı istihdam verileri sonrası dolar küresel piyasalarda güçlenmeye devam ediyor.

Euro/dolar paritesi bu sabah yüzde 1'e yakın düşüşle 0,98 liraya gerileyerek 20 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Aynı dakikalarda dolar endeksi de yüzde 1'e yakın yükselişle 110,2 seviyesine yükselerek 20 yılın zirvesine çıktı.

Parite üzerindeki fiyatlamalarla ilgili temel belirleyici faktör son dönemde ağırlaşan enerji krizi oldu.

Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattından doğal gaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulduğunu açıklamıştı.

Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, 31 Ağustos'ta bakıma alınan ve yarın tekrar faaliyete geçmesi beklenen Kuzey Akım'daki bir türbinde arızaların tespit edildiği belirtilmişti.

Hattan doğal gaz sevkiyatının arızalar tamir edilmeden yapılamayacağına işaret edilen açıklamada, bu nedenle Kuzey Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulmasına karar verildiği kaydedildi.

Buna karşın G-7 ülkelerinden de Rus petrolüne tavan fiyat hamlesi gelmişti.

G-7 ülkelerinin maliye bakanları yayımladıkları ortak bildiride, Rusya'dan ithal edilecek ham petrol ve petrol ürünlerinde tavan fiyat uygulamasını hayata geçirmekte anlaştıklarını teyit etti.

Batılı ülkelerin liderleri haziran ayında, Rus petrol arzını kesmeden Moskova'nın savaşta kullanabileceği geliri kısıtlama amacıyla rafinerilerin ve ticari alıcıların Rus ham petrolü ithal ederken ödeyebilecekleri fiyatta tavan uygulama konusunda anlaşmıştı.