İstanbul’da Kızıl ve Yeşil Alternatifler Buluşması

Herkes aktif katılımcı olarak davetli...

İstanbul’da Kızıl ve Yeşil Alternatifler Buluşması

5– 8 Temmuz 2012 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Maçka Kampüsü’nde RAGA (Red and Green Alternatives-Kızıl ve Yeşil Alternatifler) buluşması yapılacak.

 

RAGA, Red and Green Alternatives’in kısaltması, yani kızıl ve yeşil alternatifler… Politik, toplumsal ve ekoloji açısından, bir ihtiyacı karşılayan genel bir isim olarak doğdu. Türkiye’nin, son birkaç yıldır ekoloji hareketine damgasını vuran bir mücadelenin devam etmekte olduğu bir ülke olması ve küresel bir desteğe ihtiyaç duyulması nedeniyle bu ilk buluşma yeri olarak İstanbul seçildi.

 

RAGA, Avrupa Sosyal Forumu sırasında Fransa’dan katılan politik ekoloji grubuyla bir tanışma ve ortak çalışma yapma fikri üzerine görüşmelerle başladı. Les Alternatifs ve Yeşil ve Sol’un ortak fikriyle Dünya’da ki kızıl ve yeşil alternatiflerin buluşmasına karar verildi.

 

İki grupta ilk başta Avrupa’dan başlayarak dünya genelinde ulaşabildikleri herkesi imza metnine çağrıcı olarak davet etti. Bu uzun süren görüşmeler ve davetler sonunda gerçek anlamda ilk organizasyon şekillendi. Bu çağrıya resmi olarak cevap veren ilk gruplar Les Alternatifs (Fransa), Alliance for Green Socialism (Britanya), Mouvement des Objecteurs de Croissance (Fransa).

 

Ardından , Los Alternativos – Alternativa Roja y Verde (İspanya), Grupo de Contacto RAGA (Brezilya) katılımcı oldular.

 

Bu buluşmaya katılanlardan bazıları; Türkiye’den Yeşil ve Sol; “Nükleer Karşıtı Mücadele”, “Tohum ve Gıda Güvenliği” konusunda Ekoloji Kolektifi; “21.Yüzyılda Mücadeleler ve Saldırılar”, Karadeniz İsyandadır Platformu; “Yerel Mücadelelerin Kentlerdeki Yansımaları…” konusunda Yeryüzüne Özgürlük Derneği; ”Türcülük ve Hayvan Hakları” konusunda AKÇEP-BAÇEP- EGEÇEP; “Mücadele Deneyimleri” başlıklarıyla bu buluşmada yer alıyorlar.

 

Raga; genel anlamıyla standart bir sosyal forum değil, çözüm üretici ve teorik-pratik anlamda deneyimlerin bir araya gelmesi bakımından genellikle atölyeler ağırlıkta olacak. Ekoloji mücadelelerinin yoğunlaştığı Türkiye, Avrupa, Latin Amerika deneyimlerinin yeni bir birlik oluşturması için bir ilk adım olması hedefleniyor. 5-8 Temmuz tarihleri arasında İstanbul İTÜ’de gerçekleşecek olan RAGA (Red and Green Alternatives) buluşmasına herkes aktif katılımcı olarak davetli.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2012, 16:31
YORUM EKLE