Artvin Yusufeli Sarıgöl Dereleri HES Karşıtı Platform'dan eylem çağrısı

'Şirketin Yalanına Doğanın Talanına HAYIR' diyecekler

Artvin Yusufeli Sarıgöl Dereleri HES Karşıtı Platform'dan eylem çağrısı

Arat Saadetyan / Demokrat Haber

Artvin Yusufeli Sarıgöl Dereleri HES Karşıtı Platformu, Artvin Yusufeli'nden Kaçkar dağlarına kadar olan vadide başlatılan Hes projelerine karşı ''Şirketin Yalanına Doğanın Talanına HAYIR'' demek için 18 Ocak Pazar günü saat 15:00'da Beyoğlu Tünel'den Galatasaray lisesinin önüne kadar tulum eşliğinde yürüyüp basın açıklaması yapacak.

Artvin Yusufeli Sarıgöl derelerine yapılması planlanan HES’lere karşı İstanbul, Bursa ve Erzurum’da yaşayan Yusufeli halkı, köylerine ve derelerine sahip çıkmak için Artvin Yusufeli Sarıgöl Dereleri HES Karşıtı Platformu kurmuştu.

“SU HAKTIR SATILAMAZ”

Yusufeli’nde, Barhal Çayı üzerinde hidroelektrik santralin yapımına başlanması üzerine farklı illerden platform üyeleri 2 Ocak’ta Yusufeli’nde buluşmuş, ellerinde dövizlerle ilçe meydanına yürümüş, Yusufeli halkı olarak, santrali yaptırmayacaklarını ve doğalarına, derelerine sahip çıkacaklarını söylemişti.

3 Ocak günü ise Yaylalar Köyü’nde buluşup "Su Haktır Satılamaz" pankartı arkasında şantiye alanına yürüyen Yusufeli halkı ve Erzurum, Bursa ve İstanbul’dan gelen platform üyeleri ile, Barhal Çayı'nın Demirdöven ve Yaylalar köyleri arasında yapımına başlanan HES'e tepki gösteren yöre halkı HES şantiyesi alanında protesto gerçekleştirmişti.

“RANT İÇİN DOĞAMIZI VERMEYECEĞİZ”

Burada, Artvin Yusufeli Sarıgöl Dereleri HES Karşıtı Platformu adına basın açıklaması yapan Ahmet Özcan, Türkiye 'de yapımına başlanan ya da işletmeye açılan 2 bin 300'den fazla HES projesi olduğunu belirterek, "Yusufeli ilçesinde başlatılan HES projeleri köylerimize kadar geldi. Kaçkar Dağları'ndan Yusufeli'ne kadar olan bütün bölge HES tehdidi altında. HES'ler yaylalarımızdaki, köylerimizdeki, bütün vadideki doğal hayatı tehdit edip ekolojik dengeyi bozacak" demişti.

Sıkça dillendirilen "su boşa akıyor" söylemlerinin yalan olduğunu öne süren Özcan, "Kimse bizi kandırmaya çalışmasın. Bu derelerde balık tutmak suçken, dereleri kurutup bütün balıkların öldürülmesini kimse bize anlatamaz. Rant için doğamızın yok edilmesine izin vermeyeceğiz" diye konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2015, 01:06
YORUM EKLE