Aleviler Kadıköy mitingine hazırlanıyor

31 Mart’ta Sivas için ‘’Biz 'bitti' demeden bu dava bitmez’’ diyecekler…

Aleviler Kadıköy mitingine hazırlanıyor

Alevi örgütleri, Sivas katliamı sanıkları için zaman aşımı kararı verilmesini protesto etmek için 31 Mart Cumartesi günü Kadıköy'de miting düzenleme kararı aldı.

 

Çok sayıda ilden kaldırılacak aracın yanı sıra, saat 11.00'de İstanbul'un tüm noktalarından kaldırılacak araçlar Kadıköy'de, saat 12.00'de, 4 ayrı noktada toplanacak. Alevi örgütleri, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve meslek odaları, 4 koldan saat 13.00'te yürüyüşe geçecek. 14.00'te miting programı başlayacak.

 

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından düzenlenecek mitinge çağrı yapan kurumlar, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen zaman aşımı kararını tanımadıklarını dile getirdi.

 

'YÜREĞİMİZDEKİ YANGIN DEVAM EDİYOR'

Metinde şu ifadeler yer aldı: "Bu karar, adalet duygusuna vurulmuş bir darbedir. Bu karar, yalnızca 5 firari katliam sanığının affedilmesi ile sınırlı bir karar değildir, onlar şahsında binlerce katliam sanığının aklanmasıdır."

 

"Yüreklerimizdeki yangın hala devam ediyor" diyen Alevi örgütleri, "Katliamın bütün sanıkları ve dönemin yöneticileri yargı önüne çıkartılana kadar mücadelemiz devem edecek" dedi.

 

'KARARI TANIMIYORUZ, DİRENME HAKKIMIZI KULLANIYORUZ'

Mitingle ilgili ETHA'ya konuşan Alevi örgütleri temsilcileri, 13 Mart tarihinde verilen zaman aşımı kararına vurgu yaparak, Alevi örgütleri ve yöre derneklerinin bir araya gelip miting yapma kararı aldıklarını belirtti. Alevi örgütü temsilcileri, demokratik direnme haklarını kullandıklarını, söz konusu zaman aşımı kararını tanımadıklarını duyurdu.

 

'Adalet' talebinin ön plana çıkacağı miting öncesinde, demokratik Alevi hareketi temsilcileri, çok sayıda siyasi parti ve kurumla görüştüklerinin altını çizdi, adalet talebini ortaklaştırmanın önemine vurgu yaptı.

 

'TCK VE ANAYASA HÜKÜMLERİNE UYULSUN'

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, "Acıların zaman aşımı olmaz" diyerek, 2005 yılında yeni Türk Ceza Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle, insanlığa karşı işlenmiş suçların zaman aşımı olamayacağının Türk ceza sisteminde de yer aldığını hatırlattı. Türkiye'nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere vurgu yapan Güzelgül, Anayasa'nın 90. maddesi gereği uluslararası sözleşme hükümlerine uyma zorunluluğuna dikkat çekti.

 

'BİZ "BİTTİ" DEMEDEN BU DAVA BİTMEZ'

"Fakat iktidar ve HSYK tarafından verilen talimatla zaman aşımına uğratıldı. İnsanlığa karşı yapılmış bir katliamdır. Bu davada zaman aşımı olmaz" diyen Güzelgül, Hrant Dink davasına işaret ederek "Biz 'bitti' demeden bu dava bitmez" şeklinde konuştu.

 

'BU SADECE ALEVİ SORUNU DEĞİL'

Emek ve demokrasi güçleriyle birlikte mücadele ettiklerinin altını çizen Güzelgül, şunları kaydetti: "19 yıldır emek ve demokrasi güçleriyle birlikte mücadele verildi. Bu sadece Alevi sorunu değil. Yeni katliamlara yol açar. Biz toplumsal olarak bu kararın karşısındayız."

 

'BU BİR BAŞLANGIÇ'

Güzelgül, sözlerini şöyle noktaladı: "Bu ülkede gerçek anlamda hukukun üstünlüğünün, demokrasinin olmadığını gördüğümüz için, halkların kardeşliğini yaratmak adına, bireylerin kendisini özgürce ifade ettiği ana kadar mücadelemiz devam edecek. Bu, bir başlangıç."

 

'VİCDANLARI RAHATSIZ ETMEK İSTİYORUZ'

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, miting öncesinde bölge toplantıları yaptıklarını, demokratik kitle örgütleriyle bir araya geldiklerini ifade etti. Geçmez, "Türkiye'nin vicdanına seslenmek istiyoruz. İnsanları katledenlere zaman aşımı kararı verilmesi hangi vicdanlara sığıyorsa, o vicdanları rahatsız etmek istiyoruz" diye konuştu.

 

HERKES İÇİN ADALET

Geçmez, Türkiye'nin daha demokratik bir ülke olması için mücadele ettiklerini sözlerine ekledi, "Biz sadece kendimiz için adalet değil, herkes için adalet istiyoruz" dedi.

 

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, miting yapma kararının Alevi halkından, Alevi dernekleri üyelerinden gelen taleple alındığını belirtti.

 

EŞİT YURTTAŞLIK TALEPLERİ SÜRÜYOR

Alevilerin, eşit yurttaşlık taleplerinin sürdüğünü söyleyen Özel, Madımak Oteli'nin müze olması, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, zorunlu din derslerinin kaldırılması gibi taleplerini de mitingde dile getireceklerini duyurdu. Özel, toplumun Aleviler dışındaki kesimlerini ilgilendiren konularda da taleplerini dile getireceklerini ifade etti.

 

TERTİP KOMİTESİNDEN KATILIMCILARIN DİKKATİNE

AABK, ABF, PSAKD, HBVAKV ve AKD tarafından 31 Mart Cumartesi Günü Kadıköy’de düzenlenecek olan ''Adalet için Kadıköy’deyiz Mitingi’ne ''  dair planlama ve akış aşağıdaki şekildedir:

 

1- Katılımcı kurumlarımız ve dostlarımız için toplanma saati 12.00 olup, 13.00'da yürüyüşle miting alanına girilmesinin ardından saat 14.00'da miting başlayacaktır.

 

2-Toplanma noktaları;

Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde, siyasi partiler Tepe Natilius yanında,  Alevi kurumları, köy ve yöre dernekleri ile devrimci demokrat kurumlar.

Et balık kurumu önünde, sendikalar ve odalar yürüyeceklerdir.

Katılımcı kurumlarımız tüm güzergâhlarda alfabetik sıra ile yürüyeceklerdir.

 

3-İl dışından mitinge gelecek katılımcılar eski salı pazarında inecekler ve araçları burada park edeceklerdir. İstanbul genelinden gelecek katılımcılar ise E5 karayolu üzerinde araçlarını park edebileceklerdir.

 

4-Birinci köprü yolu otobüs trafiğine açık olacaktır.

 

5-Vapur metrobüs ve tren seferlerinde bir aksama-engelleme olmaması için ilgili kurumlara talepte bulunulmuş; seferlerin normal ve artırılmış şekilde işleyeceğine dair bilgi tarafımıza sunularak talebimiz kabul edilmiştir.

 

6-Miting tiyatro sanatçısı Orhan AYDIN tarafından sunulacaktır.

 

7-Mitingimiz Hacıbektaş Veli Dergâhı Postnişini Veliyettin Hürrem ULUSOY tarafından verilecek dua ile başlatılacaktır.  Mitingde çağrıcı Alevi Kurumlarının başkanları konuşacak olup, Sivas Madımak katliamı şehit aileleri adına Zeynep Altıok ve sanatçı dostlarımız Sabahat AKKİRAZ, Selda BAĞCAN, Onur AKIN, Pınar AYDINLAR, Gülcihan KOÇ sahne alacaklardır.

 

8-Miting alanına giriş noktalarında tertip komitesinden arkadaşlarımız, avukatlarımız ve emniyet yetkilileri bulunacaklardır. Yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta tertip komitesi ile ilişkiye geçilmesi önerilir. İrtibat numaraları aşağıdadır.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2012, 15:55
YORUM EKLE