HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, 14 Mayıs'taki seçimlerinin ardından Diyarbakır ve İzmir sonuçlarını karşılaştırdı. Kürkçü, ikinci tur için cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun milliyetçi dili yükselteceğini söyleyerek, “İzmir, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığında Diyarbakır'dan geride kalmışsa daha Kürtlerle ne alıp veremeyeceğiniz olabilir" dedi. Kürkçü, “Sizin bu konuda yapacağınız şey milliyetçilik iklimini coşturmak değil, demokratizmi teşvik etmektir” ifadelerini kullandı.

'KÜRT OYUNU SANDIĞA GİTMEMEYE SEVK EDEBİLİRSİNİZ'

Kürkçü şunları söyledi: "Ben Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kürt karşıtı bir strateji izleyeceğini düşünmüyorum. Milliyetçi bir dili yükseltecektir. Netice olarak yükselen milliyetçilik ister istemez aşağılara indiğinde Kürt karşıtlığına dönüşür. O nedenle milliyetçilik gazına bastığınız zaman imkansız bir strateji takip etmiş olursunuz. Bir yandan henüz tamamı sandıklara yansımış olmayan bir Kürt oyunu ikinci defa düşünürken hiç [sandığa] gitmemeye sevk edebilirsiniz. Ya da onları tam tersine oylarında serbest bırakırsınız]. Bir yeni dönemin ikliminde kendilerinin de nefes alıp verebileceklerine dair bir taahhütte bulunmanız gerekmez. Havayı, rüzgarı estirmeniz kafidir. Onlar bunu anlıyorlar. O yüzden zaten birinci turda Diyarbakır'da İzmir'dekinden daha yüksek oranda Kemal Kılıçdaroğlu'na oy çıktı. O cenahın kendisine bunu sorması gerekir."

'KÜRTLERLE NE ALIP VEREMEYECEĞİNİZ OLUR'

"İzmir, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığında Diyarbakır'dan geride kalmışsa daha Kürtlerle ne alıp veremeyeceğiniz olabilir" diyen Kürkçü sözlerine şöyle devam etti: "Sizin bir Türk meseleniz var, onu çözmeniz gerekir. Onu çözünüz, onu çözmek ancak sizi iktidara, halka, çoğunluğa yanaştırabilir ve halk buna kapıyı kapatmış değil. Kürt meselesinin demokratik ve barışçı yollardan çözülüp çözülemeyeceği sorusundaki bütün anketlere yüzde 60'tan fazla Türkiye'de "demokratik ve barışçı yollardan çözülür" yanıtı 2011'den beri çıkmaya devam ediyor, en son 2022'de yapılan kamuoyu yoklamalarında da sonuç buydu. Dolayısıyla sizin bu konuda yapacağınız şey milliyetçilik iklimini coşturmak, sizin de ona katılmanız değil, demokratizmi teşvik etmektir."