Azerbaycan ve Ermenistan arasında son yaşanan çatışmalarda onlarca asker hayatını kaybetti. Son yaşananlar, 2. Karabağ Savaşı sonrasında taraflar arasındaki en büyük çatışma.

İki taraf da son çatışmaların başlamasından birbirini sorumlu tutuyor.

Ermenistan sınır bölgesindeki kasabaların bombalandığını söyleyip buna yanıt verdiklerini açıklarken, Azerbaycan ilk olarak kendi mevzilerinin saldırıya uğradığını iddia ediyor.

Ermenistan Savunma Bakanlığı'na göre Azerbaycan dünden beri top atışları, insanısız hava araçları ve yüksek kalibreli tüfekler sınır ötesindeki Ermenistan mevzilerine ve aralarında Goris, Jermu, Kapan, Vardenis,  Artaniş ve Ishkhanasar köy ve kasabalarının da yer aldığı sivil yerleşimleri hedef aldı.

Azerbaycan ise Ermenistan askerlerinin "geniş çaplıı provokasyonları" sonucu ateş açtığını açıkladı. Azerbaycan tarafının açıklamasına göre, Ermenistan ordusu dün akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulundu ve Ermeni birliklerce Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşendi. Bu durumu önlemek için Azerbaycan ateş açtı.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI: ERMENİSTAN İLE YAŞANAN ÇATIŞMALARDA 50 ASKERİMİZ YAŞAMINI YİTİRDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, "Ermenistan'ın geniş çaplı provokasyonları sonucunda 50 askerin şehit düştüğünü" duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 12-13 Eylül tarihleri arasında Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan illeri yönünde gerçekleştirdiği "geniş çaplı bir provokasyonları neticesinde" 50 Azerbaycan askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, Azerbaycan Ordusu'ndan 42, Devlet Sınır Hizmeti’nden 8 asker olmak üzere Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine bağlı 50 askerin çatışmalarda yaşamını yitirdiği vurgulandı.

Savunma Bakanlığı yönetimi, çatışmalarda hayatını kaybeden askerlerin yakınlarına taziyelerini iletti