Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın konuyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesine başvuracağı kaydedildi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Başbakan Nikol Paşinyan'ın, hükümete muhtıra veren Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden almasına ilişkin kararnameyi ikinci kez geri gönderdi.  Ermenistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ın görevden alınması yönündeki kararla oluşan siyasi krizin çözülmesi gerektiği bildirildi.

Cumhurbaşkanının, bu bağlamda Başbakan Paşinyan, Gasparyan ve Silahlı Kuvvetler komutanlarıyla görüştüğü belirtilen açıklamada, "Cumhurbaşkanı, kararname tasarısını imzalamama kararı aldı." ifadesi kullanıldı.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE BAŞVURACAK

Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın konuyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesine başvuracağı kaydedilen açıklamada, "Olası yasa boşluğu göz ardı edilemez" değerlendirmesinde bulunuldu.

Ülkedeki hukukçulara göre, başbakanın onayladığı kararname, yasalar gereği üç gün geçmesinin ardından otomatik olarak devreye girebilir.  Bu çerçevede Gasparyan'ın 4 Mart'ta görevi bırakması bekleniyor.

PAŞİNYAN'IN ERKEN SEÇİM SİNYALİ 

Daha önce Paşinyan, 'muhalefetin belli koşulları kabul etmesi halinde' erken seçim yapılabileceğini duyurmuştu. Dün, başkent Erivan'da Paşinyan'ın istifasını isteyen göstericiler bir hükümet binasını bastı.  

Medvedev: Yaptırımlar savaş nedeni olabilir Medvedev: Yaptırımlar savaş nedeni olabilir

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, Başbakan Paşinyan'ı istifaya çağıran bir bildiriye imza atarak, Paşinyan'a muhtıra vermişti. Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını "darbe girişimi" olarak nitelendirerek, Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden aldığını duyurmuştu. Ancak Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Paşinyan'ın Gasparyan'ı görevden almasına ilişkin kararnameyi geri göndermişti. Başbakan Paşinyan da aynı kararnameyi Cumhurbaşkanlığına tekrar sunmuştu.