Türkiye İşçi Partisi ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Kocaeli’de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Baş, ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulunarak ana muhalefet olmaya talip olduklarını söyledi.

‘PARTİMİZ SOKAKTA KURULDU’

Cansu Albayrak'ın Gazete Duvar'da yer alan haberin göre Baş, dört milletvekili ile yola çıktıklarını belirterek “Türkiye’nin kurtuluşu için bir yol örgütlenmesi gerektiğini düşündük. Türkiye ağır bir yıkımdan geçti. Bu işin sonuna doğru geliyoruz. Biz partimize ikili bir yol çizdik. Siyasal partiler düzeninin dışarıya ittiği kişiler mevcut” dedi. Muhalefetin dışarıya itilenleri içeriye alamayacağını söyleyen Baş, “En büyük güç dışarıda duruyor. Bu güç ise kadınlar, işçiler ve gençler. TİP bunu başarabilir. Bizim partimiz Ankara’da kurulmuş bir parti değil, sokakta kuruldu” dedi.

‘SİYASETİN DIŞARIYA İTTİĞİ İNSANLARI BULUŞTURACAĞIZ'

AK Parti’den kurtulmak için muhalefet içinden pay almaya çalışmadıklarını dile getiren Erkan Baş, “AKP’den kurtulmak için Türkiye’nin en solunda bir gücün olması gerekiyor. Türkiye AKP’den kurtulacak ama önümüzde 20 yıllık bir yıkım var” dedi. Yeniden kuruluş için güçlü bir sol partiye ihtiyaç olduğunu belirten Baş, “Siyasetin dışarıya ittiği insanları biz buluşturabiliriz” diye konuştu. Baş, “Ruhsar Pekcan diye bir bakan vardı, ortada yolsuzluk vardı ancak kadın görevden alındı ve evinde oturuyor. TİP’in bir misyonu da 20 yılda işlenen suçları ortaya çıkarmak ve yargılamak olacak” dedi.

‘DEĞİRMENE SU TAŞIMADIK’

İttifaklara kapalı bir parti olmadıklarının altını çizen Baş, “İttifak hep olur. Ama TİP, Cumhur İttifakı'nın net karşısında. Bu ittifakın en kararlı karşıtı biziz. Türkiye bugün bu haldeyse bizim de suçumuz var, engelleyemedik. Ama değirmene de su taşımadık” dedi.

'HDP'DEN FARKLIYIZ'

HDP genel merkezinde dün bir görüşme ve değerlendirme yaptıklarını söyleyen Baş, “HDP’den farklıyız. Benzer düşünmüyoruz bazı konularda. Temel bir takım yaklaşımlarda ortaklaştıktan sonra yeni bir ittifak mümkün. İttifaklar HDP’yi kapsamalı. Bugün o ittifakı yaratacak gençlerin harekete geçmesi lazım” ifadelerini kullandı. Önümüzdeki dönem bu ülkenin ana muhalefeti olacaklarını söyleyen Baş, “Belirleyici güç muhalefettir. Millet ittifakı iktidar olursa AKP ve MHP muhalefet olamaz. Türkiye’de muhalefet kim olacak? Asıl soru bu. Bizim talip olduğumuz şey ise bu” dedi.