TİP Genel Başkanı Erkan Baş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) faaliyetlerini sürdüren TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "Ben tarihsel açıdan bir özeleştiri vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Gezi yeterince örgütlü olsaydı bugün Türkiye AKP tarafından yönetilmiyor olurdu" dedi.

Erkan Baş, Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın sorularını yanıtladı.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç ziyaretine ilişkin açıklama: Türkiye'ye geleceklermiş, yorulmasınlar Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç ziyaretine ilişkin açıklama: Türkiye'ye geleceklermiş, yorulmasınlar

Baş, Doğan'ın "Osman Kavala soruşturmasında TKP'li bir emekli askerin size de emniyete ihbar ettiği ifadeleri ortaya çıktı. Gezi'yi uluslararası yapılarla ilişkilendirmiş. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna "Bir insan açısından alçalmanın en dibi itirafçılıktır, ihbarcılıktır dolaysıyla bunun üzerine çok konuşmaya gerek yok. İtirafçı ve ihbarcı olan insan artık yok hükmündedir, onu çok önemsemiyorum" yanıtını verdi.

Erkan Baş şöyle devam etti:

Diğer kısmında ise biz Gezi Direnişi veya Haziran İsyanının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz ve bunu hiçbir zaman hiçbir yerde saklamadık. Gezi Direnişinde gözaltına alınıp yargılandım, mahkemelerde verdiğimiz ifadeler de sabit. Gezi direnişinin herhangi bir anını hayatımızın başka bir anına değişmeyiz, çok kıymetlidir. Dolaysıyla meselenin siyasi ve toplumsal sorumluluğunu üstlenmek bizim için ancak bir gurur vesilesi olur.

İktidar belli ki yerel seçim öncesinde yeni bir canavara ihtiyaç duyuyor. Gezi onların gözünde kullanılabilecek bir enstrüman, böyle değerlendirecekler ama ben altında kalırlar diye düşünüyorum. Çünkü Gezi tüm Türkiye'de bu iktidara karşı en masum, en temiz, en halka ait olan isyan diye değerlendirilebilir. Bunun dışında en ufacık lekenin bile üzerine düşürülmesi mümkün olmayan devletin kayıtlarına göre milyonlarca insanın dahil olduğu büyük bir halk isyanından söz ediyoruz.

Tek üzüldüğüm şey şu: bizi bunun organizatörü olmakla suçladıkları zaman valla yüzümüz kızarıyor. Keşke Gezi'yi ben organize edebilmiş olsaydım, keşke biz organize edebilmiş olsaydık, emin olun bu iktidar yerinde olmazdı. Bunu mahkeme önünde söylemiştim. Gezi'nin o mükemmelliğinin yanında bekli tek eksiği yeterince örgütlü olmaşıydı. Ben tarihsel açıdan bir özeleştiri vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Gezi yeterince örgütlü olsaydı bugün Türkiye AKP tarafından yönetilmiyor olurdu. Tayip Erdoğan sultası son bulmuş olurdu. Bizim eksiğimiz bu, öyle bakıyoruz. Gezi'nin halen iktidar üzerinde bir korku yaratıyor olmasından da gizli bir haz duyduğumu söylemek isterim. Gezi'nin bir bedeli para seve seve öderiz.