Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Kabine Toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı 3 saat 45 dakika sürdü. Erdoğan, toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekâtına ilişkin diplomatik girişimlerini sürdürdüklerini belirterek "Maalesef sonuçta korkulan oldu. 24 Şubat’ta silahlar patladı. Böyle bir tablonun ortaya çıkmasından ötürü üzüntülüyüz" dedi.  

Erdoğan, Rusya'nın saldırısını kabul edilemez bulduklarını belirterek "Ukrayna yönetiminin ve halkının verdiği mücadeleyi takdir ediyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Montrö Sözleşmesi'nin boğazlardaki gemi konusunda ülkemize verdiği yetkiyi, krizin önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız" ifadelerini kullandı. 

"Kendi milli çıkarlarımızdan elbette ödün vermeyeceğiz ama bölgesel ve küresel dengeleri de ihmal etmeyeceğiz" diyen Erdoğan "Bunun için ne Ukrayna'dan ne Rusya'dan vazgeçmeyeceğimizi söylüyoruz" dedi. 

Bugüne kadar 5 bin Türkiye vatandaşının Ukrayna topraklarından ayrılarak Türkiye'ye ve diğer ülkelere geçtiğini kaydeden Erdoğan "Taleplere göre tahliye işlemlerini sürdüreceğiz" diye konuştu. 

Erdoğan elektrikteki yeni düzenlemeyi de duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’sinin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü belirterek "Meskenlerdeki düşük tarife sınırı ise günlük 8 kilovatsaate, aylık 240 kilovatsaate yükseltilmiştir. Böylece tüketimine göre faturalarda net yüzde 8 ile yüzde 14 oranında bir indirim sağlanmış olmaktadır. Mesken abonelerinin yıllık 7 milyar lira daha az fatura ödemesi temin edilmektedir. Ticarethane statüsündeki elektrik abonelerinin günlük 30 kilovat saate, aylık 900 kilowatt saate kadar tüketimi olan ilk dilimine yüzde 25 indirim uygulanacaktır" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan öğrenci bursları ile bazı düzenlemeler yaptıklarını da söyledi: "TÜBİTAK'tan, yüksek lisans öğrencileri 3000-4250, doktora 5500-7500, doktora sonrası araştırmacılar 7500-10 bin liraya kadar aylık burs alabileceklerdir."