Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temaslarında çevirmen olarak görev yapan Merve Kavakcı'nın kızı Fatima Gülhan Kavakcı Abushanab, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kavakcı'nın avukatı Sezgin Tunç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kamu görevi ifa eden müvekkilini 'hedef aldığı' gerekçesiyle Kılıçdaroğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunduğunu duyurdu.

Tunç'un paylaşımında yer verdiği suç duyurusu dilekçesinde, müvekkilinin Cumhurbaşkanlığı bünyesinde uluslararası ilişkiler uzmanı ve danışmanı olarak görev yaptığı, üniversite öğrenimini ise yurt dışında tamamladığı aktarıldı.

Buna rağmen Kavakcı hakkında son zamanlarda, kamusal görev ve faaliyetleri nedeniyle aleyhinde sistematik kampanyalar yürütüldüğü savunulan dilekçede, 'nefret ve ayrımcılık söylemi içeren haber, sosyal medya paylaşımı ve yorumlarla' kişilik haklarının ihlal edildiği öne sürüldü.

Kılıçdaroğlu'nun da 'Kavakcı'nın kişilik haklarına saldırı oluşturan' beyanlarda bulunduğu savunulan dilekçede, "Şüphelinin, müvekkile karşı eylemleri nedeniyle 'tehdit', 'nefret' ve 'ayrımcılık', 'görevi yaptırmamak için direnme', 'kamu görevlisine hakaret' ve resen tespit edilecek suçlardan cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını talep ederiz" ifadesi yer aldı.

Ne olmuştu?

Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında geçen sene yapılan görüşmede tercüman olan Merve Kavakcı’nın kızı Fatima Gülhan Kavakcı Abushanab'tan “hanım kızımız” olarak bahsetmiş ve bu ifadesine AK Parti'den tepki gelmişti.  

AK Partililer Fatima Gülhan Abushanab'ın 'küçümsendiğini' savunurken, sosyal medyada Erdoğan'ın Gezi eylemlerine katılanlar için kullandığı 'sürtük' ifadesi hatırlatılmıştı.