Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 26 Kasım 2021 (yarın) Menemen'de bir miting düzenleyeceği açıklanmıştı. Menemen Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Göksel Arsoy'un, belediye işçilerini Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşecek mitinge en az dört kişi getirmesi gerektiğini söyledi.

Ümit Kartal'ın İz Gazete'de yer alan haberine göre Menemen Koyundere Belediye Şantiyesi’ne toplayan Arsoy’un, 'Eğer dört kişi getirmeyecekseniz pazartesi işe gelmeyin' demesi dikkat çekti.

Ayrıca Menemen Belediye Başkan yardımcılarının da işçileri arayarak bu kapsamda tehdit ettiği iddia edildi. 

MENEMEN BELEDİYESİ SONRADAN AKP’Lİ

31 Mart seçimlerinde CHP’li Serdar Aksoy Menemen Belediye Başkanlığı’nı yüzde 53,29 oyla kazanmıştı. Geçtiğimiz yıl, Başkan Aksoy’un yolsuzluk iddiasıyla tutuklanması üzerine; belediye meclisinde yapılan oylamada önce CHP’li Meclis üyesi Deniz Karakurt Başkanvekili seçilmiş, AKP’nin itirazları üzerine yenilenen seçimde ise AKP’li Meclis üyesi Aydın Pehlivan Başkanvekili olmuştu. Başkan Aksoy tutuksuz yargılanmasına karar verilmesine rağmen hala görevine iade edilmedi.

CHP MENEMEN'DEN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Halk Partisi Menemen İlçe Başkanlığı ise konuya yönelik şu açıklamayı yaptı: 

AKP'li Menemen Belediyesi; "TEHDİTLİ KATILIM ÇAĞRISI" ile KORKU saçtı! Menemen Belediyesi idarecileri; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Izmir ve Menemen programına katılım çağrısıyla sınırları zorlayan bir tutum sergilemiş; savurdukları tehditler, işi çığrından çıkarmıştır. Her personele; kendilerinin yanı sıra TC kimlik numaralarını önceden vermek suretiyle 4 kişi daha getirme zorunluluğu dayatan; bununla kalmayıp gelmeyenlerin ve sözünde durmayanların işlerine son verileceği gözdağını veren bu zihniyeti şiddetle kınıyoruz!

"EKMEK, ASIS KORKUSU" SALARAK OLMAZ!

Programlarının coşkulu geçmesi arzularını anlayabiliriz. Ancak; insanları ekmekleri, aşları, işleri ile tehdit ederek zorlamalarını anlamak mümkün değildir! Siyaset ve yöneticilik ahlakıyla; hatta insanlıkla bağdaşmayan bu tehditkarlığı kabul etmiyoruz. Demokrasi ve milli irade çığırtkanlığı yaparken, bunlara tezat yaklaşımlar sergiledikleri ortadadır! Işçi arkadaşlarımızın üzerinde kurdukları bu baskıyı derhal kaldırmalıdırlar!