ABD Temsilciler Meclis'i, Washington’daki protestoculara yönelik saldırı nedeniyle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Recep Tayyip Erdoğan’ın güvenlik ekibine Amerikan silahlarının satışının engellenmesini oylayacak.

Washington Hattı'nın, Washington Examiner'den aktardığı habere göre, Michigan Eyaleti temsilcisi Cumhuriyetçi Dave Trott Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu silah satışını durdurmamız ve Erdoğan’ı işaret ederek ilk ve son kez olarak ona, ülkesinin stratejik konumunun Türkiye’yi yasaların üzerine oturtmadığını söylememiz gerekir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’nın Mayıs ayında şartlı olarak onayladığı bir anlaşmaya göre Erdoğan’ın güvenlik ekibi, New Hampshire merkezli bir silah firmasından yaklaşık 1,600 adet yarı otomatik silah satın alma sürecinde bulunuyordu.

Günler sonra Erdoğan’ın güvenlik ekibi, D.C.’deki Türk Büyükelçiliği önündeki protestoculara saldırdı.

Trott, bu ertelemeye dair tatmin edici ve uygun bir yasal düzenlemeye yapılıncaya kadar Dışişleri Bakanlığını tabanca satışını durdurmaya zorlamak için savunma izin belgesine bir değişiklik ekledi. Trott, “Temel insan hakları ve özgürlüklerinin namlı zalimi olan Erdoğan, duyarsız tavrını ulusumuzun başkentine ithal etti. Erdoğan’ın haydutları Ankara’da denetimsiz çalışabilir, fakat burası Amerika Birleşik Devletleri ve bu saldırı asla kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekilleri, Başkan Trump ve Dışişleri Bakanı Tillerson’dan protestoculara yapılan saldırılara karşı üst düzey sitem ve misilleme yapılmasını istiyor fakat yönetim, İŞİD’i yenmek için yapılan bir savaşın ortasında iken Erdoğan ile bağlarını güçlendirmek için çalışıyor.

Tillerson, Pazartesi günü İstanbul’da Dışişleri Bakanlığı çalışanlarına hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye ile ilişkimiz uzun süredir sıkıntı içerisinde ancak umarım bunu onarmaya başlarız” dedi.

(Kaynak: Artı Gerçek)