Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, ‘Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat’ ifadeleri nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na açtığı 500 bin TL’lik tazminat davası reddedildi.

Erdoğan, 8 Ocak 2021 tarihindeki açıklamasında, Kaftancıoğlu için ‘DHKP-C militanı’ ifadesini kullanmıştı.

Kaftancıoğlu ise Erdoğan’ın kullandığı bu ifade üzerine yazılı açıklama yaparak Erdoğan’a ‘cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat’ demişti.

Cumhurbaşkanı, daha sonra Kaftancıoğlu’nu hakkında, ‘kişilik haklarını zedelediği’ gerekçesiyle 500 bin TL’lik tazminat davası açmıştı.

Bugün, İstanbul 10’uncu Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davada tazminat talebi reddedildi.

Mahkeme kararını CHP İstanbul İl Başkanlığı yazılı bir açıklamayla duyurdu.

CHP İstanbul İl Başkanlığı da mahkeme kararını yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Dava sürecine ilişkin bilgilerin aktarıldığı açıklama şöyle:

"Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 08.01.2021 tarihinde yaptığı açıklamada CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nu 'DHKP-C militanı' olmakla suçlamıştı.

Erdoğan’ın yaptığı açıklama üzerine Kaftancıoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada yer alan ‘Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat’ ifadesi nedeniyle Erdoğan Kaftancıoğlu hakkında 'Kişilik haklarını zedelediği' gerekçesiyle açtığı 500 bin TL’lik manevi tazminat davası bugün İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü ve dava mahkeme tarafından reddedildi."