Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın eski doktoru Turhan Çömez, hastasını iyi tanıdığını ifade ederek açıklamalarda bulundu.

Çömez, "Ben Erdoğan'ı iyi tanıyan biriyim, uzun yıllar arkadaşlığımız oldu. Bugün Erdoğan'ı tanıyamıyorum, rasyonel bir siyasetten tamamen kopmuş ve çok farklı bir kimliğe kavuşmuş durumda" dedi.

Ergenekon davasında yargılanan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski doktoru ve danışmanı Turhan Çömez, Cumhuriyet'ten Sinem Nazlı Demir'e konuştu.

AKP'nin kuruluşunda yer alan, AKP 22. dönem milletvekili Çömez, Bir kumpas davasına maruz kaldığını ve on iki yıl Türkiye'ye dönemediğini söyledi.

Çömez, son zamanlarda Türkiye'yi sık sık ziyaret ettiğini ve bazı gözlemler yaptığını belirtti.

Her geldiğinde insanların sabrının giderek azaldığını fark ettiğini söyleyen Çömez, ''Özellikle siyasi liderlerin ve iktidar paydaşlarının söylemleri toplumun sorunlarından uzak hale gelmiş, bu da üzüntü verici. Türkiye gerçek bir demokrasiyle yönetilmediği için, böyle bir süreci şeffaf şekilde yönetmeniz mümkün olmuyor'' ifadelerini kullandı.

Milletvekilliği yaptığı dönemde, yolsuzluk iddialarını belgeleriyle ortaya koyduğunu ancak kumpaslarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Çömez, demokrasiyle yönetilmeyen ülkelerde huzurun olmayacağını söyledi.

"ERDOĞAN'I TANIYAMIYORUM"

Özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bandırma Bursa Demiryolu ile ilgili ortaya koyduğu iddianın 'çok önemli' olduğunu aktaran Çömez, konuşmasına şu şekilde son verdi:

''Şu anda tek adam yönetiminin, sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın hakim olduğu bir Türkiye var. Medeni bir ülkede bu iddia sansasyon yaratmalı, parlamento toplanmalı ancak gündemden kalktı. Ben Erdoğan'ı iyi tanıyan biriyim, uzun yıllar arkadaşlığımız oldu. Bugün Erdoğan'ı tanıyamıyorum, rasyonel bir siyasetten tamamen kopmuş ve çok farklı bir kimliğe kavuşmuş durumda. Bugünkü söylemlerine bol maaşlı danışman kadrosunun da katkı sağladığını düşünüyorum. Danışmanlar her söylediğini alkışlayan ve her yaptığında keramet arayan kişiler''

TURHAN ÇÖMEZ KİMDİR?

22. Dönem AK Parti Balıkesir milletvekilidir. Adalet ve Kalkınma Partisi'nde Genel Başkan Özel Kalem Müdürlüğü ve Danışmanlığı görevini yürütmüştür.

AK Parti içerisindeki çıkışlarıyla bilinir. Parti grup toplantısı basına kapalı bölümünde seçim bölgesine kaynak aktarımında ve Gemlik Gübre A.Ş.'nin özelleştirilmesindeki uygulamalar konusunda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a yönelttiği eleştiriler ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakın Atasay Kuyumculuk'un sahibi Cihan Kamer'e işaret ederek değerli taş ithalatında verginin sıfırlanmasına ilişkin olarak dile getirdiği sorular nedeniyle, 28 Şubat 2008 tarihinde disiplin kuruluna sevk edildi. AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu, "partiyi küçük düşürdüğü gerekçesiyle" Turhan Çömez'i 8 Nisan 2008'de partiden ihraç etti.

Ankara Enstitüsü adlı siyaset üstü düşünce kurumunu oluşturdu ve burada çalışmalara devam etmektedir. 1 Temmuz 2008'de Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında yakalama emri çıkarıldı. Fakat İngiltere'de dil eğitimi gördüğü için yakalanamadı. İngiltere'de siyasi sığınma talebinde bulunmuş, bu başvurusu kabul edilmiştir. Kendisine 2011 yılında 5 yıllık iltica statüsü verilmiştir. 2019'da Ergenekon davasında beraat etmesinin ardından Türkiye'ye döndü.