AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta bulunan yaptığı açıklamada, "Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok ki" dedi.

Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından 2016 yılında, Türkiye'nin Suriye'ye girmesine ilişkin yaptığı  "Zalim Esed'in hükümranlığına son vermek için biz oraya girdik" açıklaması gündem oldu.

2016 yılında ‘Parlamentolararası Kudüs Platformu: Kudüs ve Sürecin Problemleri Sempozyumu’nda konuşan Erdoğan, "“Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok. Mesele toprağın gerçek sahipleri topraklarına sahip olsunlar, bunu sağlamak için. Yani orada bir adaletin tesisi için varız. Devlet terörü estiren zalim Esed’in hükümranlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil" ifadelerini kullanmıştı.

"BİZİM ESED’İ YENMEK, YENMEMEK GİBİ BİR DERDİMİZ YOK Kİ"

Erdoğan, bugün Ukrayna dönüşü uçakta bulunan gazetecilere yaptığı açıklamada ise hükümetin Suriye politikasına ilişkin yaptığı açıklamada "Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok ki. Eğer Türkiye’de muhalefet olayı böyle bir noktaya taşıyorsa bu muhalefetin hem kalitesini hem de gramını ortaya koyar. Bizim şu anda Suriye’de attığımız bütün adımlarla, özellikle Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusu ve batısından Akdeniz’e kadar olan o bölgede Ruslarla yürüttüğümüz çalışmalarda terörle bir mücadele vardı. Terörle olan mücadelemizi de burada birlikte sürdürüyoruz. Bunların belli bölümünü Ruslarla beraber yaparken belli bölümünü de kendi askerimizle, güvenlik güçlerimizle yürütüyoruz. Hep söylüyorum, demokraside en önemli hasletlerden bir tanesi güçlü muhalefettir. Tabii bizim güçlü bir muhalefetimiz yok. Sıkıntı burada. Yani Suriye’de ne oluyor ne bitiyor haberleri yok" dedi.