Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Mayıs ayında Washington’a yaptığı ziyaret sırasında, protestoculara saldırdıkları gerekçesiyle haklarında yakalama kararı çıkarılan 15 korumadan 11’i hakkındaki dava düşürüldü.

ABD ile Türkiye arasında diplomatik krize yol açan olaydan sonra Ankara ve Washington arasında gerilim tırmanmıştı.

Daha sonra iki ülke arasında bu gerilimi ortadan kaldırmaya yönelik süreç başlatılmıştı. Geçen kasım ayında ABD federal savcıları, davaya bakan yargıçtan Erdoğan’ın korumalarından dördü hakkındaki davayı düşürmesini istemişti.

TILLERSON ZİYARETİ VE SAVCILARIN TALEBİ

Bu gelişmenin ardından ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevden alınan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın geçen şubat ayında Türkiye’yi ziyaretinden bir gün önce 7 koruma hakkındaki suçlamalar savcılar tarafından geri çekilmişti.

Haklarındaki suçlamalar geri çekilen Türk koruma görevlileri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koruma Müdürü’nün de olduğu belirtildi.

Korumalardan dördüne yönelik suçlamaların ise hala sürdüğü belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek için, geçen yıl Washington’a geldiği sırada, Türk Büyükelçiliği önünde yaşanan kavgadan sonra yaşanan gelişmelerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, korumalarına yöneltilen suçlamaları ‘skandal’ olarak nitelemişti.