Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu sabah Tarım ve Kredi Kooperatifi Başkanı Hüseyin Aydın ile konuşarak talimat verdiğini açıkladı.

Erdoğan, "Sen kâr amacıyla çalışmayacaksın, sen sadece başa baş noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın" talimatı verdiğini söyledi.

Koyun ve kuzu etinde yüzde 25 indirime gidilmesini hatırlatan Erdoğan, "Büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30-35 gibi bir indirimle satışa başlayacağız" duyurusunu yaptı.

"Bu piyasaların dengesini bozanları da hizaya getirecek" diyen Erdoğan, "Sadece ette değil, Tarım Kredi'nin diğer ürünlerinde de, şeker, un, buğday aklınıza ne gelirse bütün bunlarda da özellikle 20-30 çeşit üründe de süratle indirime gideceğiz" diye konuştu.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde DSİ tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açılış töreninde konuştu.  Hidroelektrik santrallerin Türkiye'ye yıllık 2,7 milyar lira ekonomik fayda sağlayacağını söyleyen Erdoğan, "Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından uzun yıllar ekonomimize katma değer katmaya devam edecektir" dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"34 hidroelektrik santralimiz 653 kw/saat kurulu güce ve yıllık 2.3 kw/saat enerji üretim kapasitesine sahiptir. Yatırım bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller ülkemize yıllık 2,7 milyar lira ekonomik fayda sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından uzun yıllar ekonomimize katma değer katmaya devam edecektir.

"Su medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, yoksa gayrımedenisiniz. Ülkemiz sınırlarını da aşıp denizin altına döşediğimiz borularla Kuzey Kıbrıs'a kadar suyu götürdük. Laf üretmedik iş ürettik. Dere ıslah çalışmalarının sayısını da 5 binden 10 bin 267 sayısına çıkararak hem yerleşim yerlerimizi hem arazilerimizi koruduk. Ülkemizin en büyük kalkınma projesi GAP'ı hızlandırdık. 8 baraj ve 23sulama tesisinden oluşan Silvan projesini de süratle tamamlayacağız. Projenin ana yapısı olan ve Atatürk Barajı'ndan sonraki ikinci büyük eseri olan Silvan Barajı yakında su tutmaya ve enerji, üretmeye başlıyor.

"Neresinden bakarsanız bakın ülkemizin sınırlı su kaynaklarını en verimli şekilde kullanacak yatırımları hızla yaptık yapıyoruz. İklim değişikliği gibi küresel tehditlerin daha çok konuşulmaya başlandığı bu dönemde yatırımların değeri daha iyi anlaşılacaktır.  Biz dünyaya sözümüzü ülkemizi eserlerimizle donatarak söyledik söylüyoruz. Bu konuda da iddialıyız.

"Şimdi sıra asıl hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte.

"Dünyada kendi ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak hatta bunu açıkça dileyecek kadar sefil bir güruhun yaşadığı bir başka yer var mıdır bilmiyorum! Şimdi kardeşlerim 18 Mart Çanakkale Köprüsü, başlarken bizimle dalgalarını geçtiler. Bunlara göre olmaz çünkü iki kulenin arasındaki açıklık mesafesi dünyada eşi benzeri olmayan bir 18 Mart Çanakkale Köprüsü'nü yapıyorsunuz. Bunların havsalası bunları almaz. Biz oralarda yeri geldi günler bekledik ya. Ama şimdi 6 dakikada karşıdan karşıya geçiyorsun. Aynı şeyi Yavuz Sultan Köprüsü'nde yaptık aynı şeyi Nissibi Köprüsü'nde yaptık.  Bunlar kalkacak da Şanlıurfa İle Adıyaman'ı buluşturacak. Bunlar medeniyet dediğin zaman sadece İstanbul İzmir Ankara buraları anlıyor. Biz yola çıkarken ne dedi? Batı'da ne varsa Güneydoğu'da da o olacak. Üniversitelerimizi 81 vilayetimizin hepsine taşıdık mı? Taşıdık. Ne dediler? Ya bu kadar üniversiteye ne gerek var? Yav bizim derdimiz Hakkâri'deki yavrumuzu İstanbul'a Ankara'ya taşımak değil. Bütün doçentlerimizi profesörlerimizi oraya taşımak. Hani Tatlıses bir gün dedi ya 'Oxford vardı da biz mi gitmedik ' diye, biz de şimdi hepsini ta Hakkâri'ye kadar taşıdık. Bu bir şeyi gösteriyor. Medeni olmak budur. Modernleşme budur. Çağı yakalamak budur. Çağdaş mücadele budur.

"Marketlerde benim vatandaşımı dara sokanlar Tarım Kredi Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan böyle koyun, kuzu etinde yüzde 25 indirim bunu başlattık. Bu sabah Tarım Kredi Kooperatifi başkanıyla konuştum, büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30-35 gibi bir indirimle satışa başlayacağız. Kuşbaşıydı kıymaydı vesaire bunu piyasaya sürdüğümüzde hem de yüzde 35 indirim başlayınca benim vatandaşım ona da alışacak. Ve bu piyasaların dengesini bozanları da hizaya getirecek. Tabii 1300 tane Tarım Kredi Kooperatifi'nin marketi var. Diğer özel sektörün sayıları çok çok fazla, onlar ne yapar bilmem. Ama biz bu indirimi yapacağız. Sadece ette değil, Tarım Kredi'nin diğer ürünlerinde de, şeker, un, buğday aklınıza ne gelirse bütün bunlarda da özellikle 20-30 çeşit üründe de süratle indirime gideceğiz. Talimatımız şu, başa baş noktası. Sen kâr amacıyla çalışmayacaksın, sen sadece başa baş noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın.

"Durmadık, yan gelip yatmadık, Bay Kemal gibi musluk açma töreni yapmadık. Biz bu işleri yaptık. Kağıthane'de temel atmama töreni yapıyorlar. Ne günlere kaldık. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını tüm imkanlarımızla teşvik ediyoruz. Bizim en büyük gücümüz milletimizin her bir ferdidir. Bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.

"Bu ülke bu millet için tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır."