Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Öğretmenler Günü için 81 ilden gelen öğretmenlerle bir araya geldiği programda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Silahlı kuvvetlerimiz, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyine düzenlediği hava harekatlarıyla, saldırıların planladığı terör yuvalarını darmadağın ediyorlar. Parlamentomuzda bundan rahatsız olan ne idüğü belirsiz birileri var. Milli istihbarat, silahlı kuvvetler, polis teşkilatı niye kalkıp da bu insanlarla uğraşıyormuş... Nerede bir terörist varsa bu milletin güvenlik teşkilatı orada olacak. Gabar'da da olacağız, Cudi'de de olacağız, Tendürek'te de olacağız..." dedi.

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle:

"İstiklal Caddesi'ndeki kalleş saldırıda şehit olan Arzu Özsoy ile Karkamış'ta şehit edilen Ayşenur Kalkan başta olmak üzere teröre kurban verdiğimiz tüm öğretmenleri rahmetle yad ediyorum. Vatanına ve milletine hayırlı nesiller yetiştirmek uğruna canlarını feda eden öğretmenlerimizin aziz hatıralarına sahip çıkmayı görev addediyorum. Bizim varlık sebebimiz öğretmenlerimizdir. Cumhurbaşkanı olduysak, bunun tohumlamasını yapan öğretmenlerimizdir. Biz onlarla buralara tırmandık, durup dururken olmadı.

"SİLAHLI KUVVETLERİMİZ, TERÖR YUVALARINI DARMADAĞIN EDİYORLAR"

Öğretmenlerimizin canına kasteden alçaklara, döktükleri her damla kanın hesabını misliyle sormaya devam edeceğiz. Silahlı kuvvetlerimiz, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyine düzenlediği hava harekatlarıyla, saldırıların planladığı terör yuvalarını darmadağın ediyorlar. Parlamentomuzda bundan rahatsız olan ne idüğü belirsiz birileri var. Milli istihbarat, silahlı kuvvetler, polis teşkilatı niye kalkıp da bu insanlarla uğraşıyormuş... Nerede bir terörist varsa bu milletin güvenlik teşkilatı orada olacak. Gabar'da da olacağız, Cudi'de de olacağız, Tendürek'te de olacağız...

Öğretmenimize eli kalkanın biz her şeyini darmadağın ederiz. Ülkemize yönelik terör tehdidi tamamen sona erene kadar, sınır içi ve sınır dışında bu mücadelemizi sürdüreceğiz.

Öğretmen, bir kuyumcu titizliğinde öğrencisinin içinde o cevheri işleyen, öğrencisine değer katan, terbiye eden bir gönül işçisidir. Bilgisi ve tecrübesiyle çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmen, örnek alınacak, tuttuğu ışıkta yürünecek bir rol modeldir. Öğretmenlerimiz, karakterimizin de mimarlarıdır.

Milletin emanetini yüklendiğimiz günden itibaren eğitimi daima ilk sıraya yerleştirdik. Son 20 yıldır öğretmenlerimizin görevlerini gönül huzuruyla yapabilmeleri için tarihi nitelikte pek çok adım attık. 81 vilayetimize her seviyede çok sayıda eğitim kurumu kazandırdık. Derslik sayısını ikiye katladık, uzun yıllardır kanayan kalabalık sınıf yarasını çözüme kavuşturduk. Ben 75  kişilik sınıfta okudum. 120 kişilik sınıfların olduğu okullarımız vardı. Şimdi sayı 20'nin altına indi. Bu durup dururken olmadı. Bir azmin, bir gayretin neticesine oldu. Bizim çektiğimiz çileyi bu nesil çekmesin istedik. İstedik ki yavrularımız en ideal şekilde yetişsin.

"BÜTÇEDE ASLAN PAYINI EĞİTİME AYIRDIK"

Okullarımızı bakımsızlıktan kurtardık. Her alanda en modern imkanlarla donattık. Eğitimin alt yapısını büyütürken, öğretmenlerimizi de ihmal etmedik. Bugüne kadar 750 bin yeni öğretmen ataması yaparak eğitim ordumuzu güçlendirdik. Hâlâ görev başındaki 100 öğretmenden 75'inin atamasını biz yaptık. Bütçede aslan payını eğitime ayırdık. Eğitime ayrılan bütçe 20 yıl önce 7,5 milyar liraydı... Eğitime ayrılan bütçeyi 304 milyar liraya çıkardık. Nereden nereye... Önümüzdeki yıl eğitim için bütçeyi 651 milyar lira olarak belirledik.

"BOYKOT ÇAĞRISI YAPTILAR AMA ÖĞRETMENLERİMİZ BU KİRLİ OYUNA GELMEDİ"

Eğitime ilişkin her reformu, uzun istişareler neticesinde iyi hesap ederek tasarladık. Öğretmenlerimizin 60 yıllık hayali olan öğretmenlik meslek kanunun da ortaya çıkardık. Bu kanunla amacımız, sizler için mesleki gelişiminize katkı sunacak bir kariyer sistemi inşa ederken, mali ve sosyal haklarınızı da iyileştirmekti.

Kanun yürürlüğe girer girmez, kazanımlarına bakmadan birileri öğretmenlerimizi kışkırtmaya başladı. Tamamı yalan yanlış bilgilerle devletimizle öğretmenlerimiz arasına fitne sokmaya çalıştılar. Boykot çağrısı yaptılar ama öğretmenlerimiz bu kirli oyuna gelmedi. Devletimizin kendilerine sunduğu tarihi fırsata sahip çıkan öğretmenlerimiz, siyaset simsarlarımıza cevabını vermişlerdir. Şartları taşıyan öğretmenlerin yüzde 95'i kariyer sistemine başvurmuştur.

Uzman öğretmenlik sınavında 422 bin 368 öğretmenimiz başarılı oldu. Muaf tutulanlarla birlikte 516 bin 974 öğretmenimiz uzman öğretmen olma hakkını kazandı.

Başöğretmenlik sınavında 66 bin 422 öğretmenimiz başarılı oldu. Muaf tutulanlarla 66 bin 679 uzman öğretmenimiz başöğretmen olma hakkını kazandı."