Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen Teknofest 2021'e katıldı. Kısıklı'daki konutundan helikopterle alana gelen Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar ile birlikte "Milli Kanatlar Gösterisi"ni izledi.

Gösteriden sonra konuşma yapan Erdoğan, "Bugün yerli ve milli teknolojilerimizdeki başarıları konuşabiliyorsak bunda son 19 yılda atılan adımların çok büyük bir payı bulunuyor. 19 yıldır yaptığımız yatırım ve atılımlarla gençlerimizin yaktığı teknoloji ateşinin altyapısını hazırlıyoruz" dedi.

'PIRLANTA GİBİ BİR GENÇLİK GÖRÜYORUM'

Erdoğan, "Teknofest sadece evlatlarımızı dünyanın en modern teknolojileriyle tanıştırmıyor, onlara birlikte iş yapmayı, takım ruhunu, milli duyguları da aşılıyor. Varsın birileri bizim gençlerimizi tanımak yerine sizleri harflerle kategorilere ayırarak tanımaya çalışsın. Varsın birileri bu ülkenin gençlerine vizyon ve ufuk çizmek yerine gençlerimizi kısır gündemlerine alet etmeye çalışsın. Varsın birileri hiçbir ayrım yapmadan bu ülkenin gençlerini kucaklamak yerine siyasi ikballeri ve hırsları uğruna kutuplaştırmanın peşine düşsün. Biz gençlerimize inanıyoruz. Biz gençlerimizi harflerle tanımlayanların fersah fersah ötesinde bir karaktere, bir vizyona sahip olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bugün burada dünyanın seyrini değiştirecek olan uzay yolcularını, bilim insanlarını, pilotları, mühendisleri evet karşımda fizikçileri görüyorum. Bugün burada ülkemizi güvenle, huzurla teslim edeceğimiz pırlanta gibi bir gençlik görüyorum" ifadelerini kullandı.

15 Temmuz'da Teknofest'in kurulduğu alanın üzerinde uçakların uçtuğunu belirten Erdoğan, "Bazılarımız maalesef bu uçakların çıkardığı sesleri acıyla hatırlıyor olabilir ancak bizim evlatlarımız bu sesleri festivalle büyük bir gururla hatırlayacaklardır. İnşallah bu ve benzeri organizasyonların sayısını artıracak, Türk gençliğini yeni dünyanın en yetkin nesli haline getireceğiz" diye konuştu.

'TEKONFEST'İ KÜRESEL ÇAPTA BİR İNOVASYON ŞÖLENİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ'

İnsansız hava araçlarının dünya basınında manşetleri süslediğini söyleyen Erdoğan, "Teknofest de dünya medyasının gündeminde bir numara olmalıdır. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren Teknofest'i uluslararası bir marka haline getirecek, can Azerbaycan'dan başlayarak dost ve müttefik ülkelerde de düzenleyeceğiz. Böylece Teknofest'i sadece ülkemizin değil küresel çapta bir inovasyon şölenine dönüştüreceğiz. İstiyoruz ki dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın yeni bir teknoloji geliştiren o genç o girişimi tanıtmak istediğinde aklına ilk Teknofest gelsin. Teknofest'i öyle önemli öyle küresel bir marka haline getirelim ki dünyanın gençleri bu prestijli festivale katılmak için can atsın. Sizlerin gayretleri, sizlerin destekleriyle inşallah bunu da başaracağımıza ben inanıyorum" ifadelerini kullandı.

'KENDİ MAHALLESİNİN DIŞINA ÇIKMAYAN SÖZDE ELİT, ÖZDE LÜMPEN BU GÜRUHU İYİ TANIYORSUNUZ'

“Ülkemizde de siyaseti ekonomiyi savunmayı diplomasiyi bilimi milletin gözü yerine başkalarının gözünde gören, okuyan bir kesim bulunuyor" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar ülkeye ve millete ne hizmet ederler ne de hizmet edilmesine izin verirler. Bunlar ilimde, bilimde, sanatta, sporda, kültürde ne özgün bir eser ortaya koyarlar ne de sizin gibi gençlerimizin ürettiği değerleri takdir ederler. Bunlar Batı ülkelerindeki her şeyi çok iyi her hizmet ve ürünü çok kaliteli, bizde ise tam tersine her şeyi çok pespaye çok kalitesiz görürler. Bunlar Batı karşısında olabildiğince ezik, kendi halkına ve ülkesine karşı son derece kaba ve küstahtırlar. Kendi mahallesinin dışına çıkmayan sözde elit, özde lümpen bu kifayetsiz güruhu bizim gibi sizler de gayet iyi tanıyorsunuz. Aynı şekilde bugüne kadar ne başarmışsak, ülkemizi hangi alanlarda ileriye taşımışsak bunlara rağmen başardığımızı da sizler biliyorsunuz. 40 yıllık siyasi hayatı çetin mücadelelerle dolu bir büyüğünüz olarak sizlere şu gerçekleri hatırlatmak istiyoruz; size başaramazsınız diye üst perdeden ahkam kesenlerin sözlerine asla kulak asmayın. Heyecanınızı anlamayanlara yeteneğinizi küçümseyenlere sizi kafalarındaki, dar kalıplara hapsetmeye çalışanlara asla pirim vermeyin. Kendi başarısızlıklarına sizi ortak etmelerine kesinlikle rıza göstermeyin. Kadrolu felaket tellallarının hayallerinizle aranıza girmesine asla müsaade etmeyin. Sizler bizim en büyük varlığımız bu ülkenin en büyük hazinesisiniz."