Afganistan yönetimindeki cihatçı Taliban için daha önce "Yöneticilerinin ılımlı açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz" ve "Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok" diyen AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü açıklamasında "üniversite" kararını "gayriislami" buldu.

Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı'nda konuşan Tayyip Erdoğan, "Afganistan'da son dönemdeki, özellikle başörtülü kızların üniversitelerde, okullarda okutulmasını engelleme anlayışını biz gayriinsani buluyoruz, gayriislami buluyoruz" ifadelerini kullandı.

İslamda böyle bir şey olmadığını öne süren Erdoğan, "Bu kızlar buralarda eğitim öğretimini almalıdır. Onlara mani bir şeyi kimse İslam ile bize tanımlamasın, anlatmasın. İslam böyle bir şeyi kabul etmiyor" diye konuştu.

Erdoğan, "Böyle bir şeyi yapamazsınız. Gerek Dışişleri Bakanlığımız gerek bizler bu işin takipçisiyiz, takipçisi olacağız" diye ekledi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN REFERANDUM MESAJINI YİNELEDİ

AKP'nin başörtüsü ve aile konularındaki anayasa değişikliği teklifine de değinen Erdoğan, "Bu önemli teklif konusunda Meclisimizin gerekli adımı atacağına yürekten inanıyorum. Şayet Meclis üzerine düşeni yerine getirmezse, elbette son söz milli irade söyleyecek, son kararı milletimizin bizatihi kendisi verecektir" sözlerini sarf etti.

İNANCIYLA İLGİLİ TERS BİR YAN OLMADIĞINI SÖYLEMİŞ, "ILIMLI" DEMİŞTİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz 2021'de yaptığı bir açıklamada “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” demişti. Ağustos 2021'de de "Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz" diye konuşmuştu.