Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın  tahıl sevkiyatı konusunda Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeler gerçekleştireceğini açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, Rusya'nın tahıl koridoru anlaşmasını askıya almasının ardından açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, "Tahıl sevkiyatının devam etmesi için sorunların aşılması lazım, Türkiye olarak gayret göstermeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Putin ve Zelenski ile görüşmeleri olacak." dedi.

Rusya, hafta sonu Kırım'daki askeri gemilerine saldırı düzenlenirken belirlenen insani koridorun kullanıldığını iddia ederek sözleşmenin uygulanmasını durduracaklarını açıklamıştı.

İSTANBUL'DA İMZALANMIŞTI

Küresel gıda krizinin çözümü için Türkiye'nin koordinasyonunda yürütülen Karadeniz Tahıl Girişimi, 22 Temmuz'da İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanmıştı.

Rus yetkililerin Ukrayna'dan yapılan tahıl sevkiyatlarının yoksul ülkelere gitmediği ve Rus tahıl ürünlerinin ihracatının gerçekleşmediği yönündeki açıklamaları, 120 gün süreli anlaşmanın geleceğini tartışmalı hale getirmişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 16 Ekim'deki basın toplantısında, tahıl koridoruna yönelik atılan imza sonrasında yaklaşık üç ayın geride kaldığını ifade ederek "Bu üç aylık süre içinde toplam 345 gemi Ukrayna limanlarından 7 milyon 700 bin ton tahılın sevkiyatını gerçekleştirdi." ifadesini kullanmıştı.