Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, toplu açılış için gittiği Rize’de, konuştu. Saadet Partisi'nin !hayır'ına değinen Erdoğan, "Ne yazık ki Saadet’in başındaki bazı takım da “Hayır” diyor" şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

16 Nisan’da inanıyorum ki Rize’de sandıkları her engellemeye rağmen patlatacak. Buna var mıyız? Rize zenginleşmeye devam ediyor. Yatırımlarımızla tüm bölgenin cazibe merkezi haline geliyor. Suudi Arabistan’dan Kuveyt’e on binlerce turist Ayder Yaylası’ndan şelaleleri, gölleri görmek için her yıl şehrimize akın ediyor. Rize’nin yaylalarının havasına, dağlarının yeşiline sadece Türkiye değil, inanın bana tüm dünya hayran.

Bizler de ata şehrimizi gerçek bir dünya şehri yapmak için elimizden geleni yapıyoruz. Geçtiğimiz 14 yılda Rize’mize yaptığımız yatırım ne biliyor musunuz? 13 katrilyon. Teferruatına girmeyeceğim. Eğitimde yaptıklarımız belli. Rize’mize fen liselerinden tut düz liseleri artırmak suretiyle birçok liseleri kazandıran biz. Şehrimize sağlıkta attığımız adımlar, yatırımlar belli.

3-5 Avrupalı faşistin bu ülkenin gururunu incitmesine asla müsaade etmeyiz.

Ne yazık ki Saadet’in başındaki bazı takım da “Hayır” diyor

Böyle bir zamanda bunların Vatikan'da işi ne? Vatikan'ın AB ile işi ne? Hepsi tek millet oldu. Türkiye'yi AB'ye almamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

İdam kararı parlamentodan geçerse onaylarım. Gerekirse referanduma da gidilir.

15 Temmuz'da benim o vatandaşımın elinde silah mı vardı? Bayrak vardı bayrak. Tanklar vatandaşlarımın üzerine gelirken ne zannediyorlardı acaba. Milletin üzerine gidin onlar dağılacak diye düşünüyorlardı. Dağıldılr mı? FETÖ bu ülkenin İstiklal Marşı'nı bile bilmiyor. Gençler o gece göğüslerini siper ettiler.

15 Temmuz'da Marmaris'ten İstanbul'a geldim. Ben de milletimle birlikte oldum. O sırada birileri kaçıyordu. Havalimanında iniyor ve Bakırköy İlçe Başkanı'nın evine gitti. Dursaydın orada. Aslında 7 Ağustos'a bile gelmeyecekti. Baskılara dayanamadı, son gün geleceğini iletti.

249 şehidimizin bedelini ödeyeceksiniz. Kimi Avrupa ülkelerinin de bu hainlere arka çıktığını görüyoruz. Onlar size ne kadar arka çıkarsa çıksın sizi kurtaramayacaklar. PKK gibi sizin de inlerinize girdik daha da gireceğiz. Devletin sağında solunda saklananlar varsa onları da çıkaracağız.

Kimlerin hayır dediğini biliyoruz. CHP, PKK'nın desteğindeki parti hayır diyor. Ne yazık ki Saadet'in başındaki takım da hayır diyor. Ama ben Saadet'e gönül vermiş kardeşlerimi tefrik ediyorum. Gelin 16 Nisan'da reformu gerçekleştirelim. 12 Eylül darbesine hayır diyenlerin bugün evet demesi gerekir. 16 Nisan'da tüm terör örgütlerinin heveslerini kursaklarında bırakıyor muyuz?

Avrupa evet diyen 3 kişinin bir araya gelmesine izin vermezken hayır diyenlere kapılarını sonuna kadar açılar. Televizyonlardan sürekli bize saldırıyorlar. Ama ben halkıma güveniyorum. Türkçe manşet ata ata Türkçe'yi öğrendiler.

Ana muhalefetin başında böyle birisinin olması bizim için iyi. Millet dersini veriyor. 7 seçime girdi 7'sini de kaybetti hala başında duruyor. Batı'da 2 seçim kaybeden partisinin başında durmaz çeker gider."

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Bir başkası, güya tecrübeli siyasetçi, peygamberlere hakaret ediyor. Ey Baykal yazıklar olsun sana. Genel Başkanları da 15 Temmuz'a 'kontrollü darbe' diyecek, elinde dosyalar varmış. Varsa dosya açıkla, 16 Nisan'dan sonra sana bir faydası olmaz, şimdi açıkla. Ama işi gücü yalan. Ama senin de mumun yatsıya kadar yanacak. Sandık demek bunlar için kabus. Kaçış yok bu kabusu yaşayacaklar. Onların kabusu, benim milletin bayramıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından Trabzon'daki toplu açılış töreninde halka seslendi. Erdoğan'ın buradaki açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

"Şu anda çok büyü mücadele veriliyor. Ama bunlara kan kusturduk, inlerine girdik. Silahlı kuvvetlerimiz, polislerimiz, korucularımız büyük işler başardı. Şu anda binlerce terörist öldürüldü. Tabii ki şehitler oluyor. Bu sıradan bir makam değil. Onların gıdası Allah'tan makamı Allah'tan... Peygamberimize en yakın makamdan onlar. Onların ailesi olmak bambaşka bir mükafat. Rabbim bizleri de inşallah bu makamla ödüllendirsin. 2 yılda Trabzon 21 şehit verdi.

16 Nisan aynı zamanda şehitlerimizin katilleri için bir fermanın da yazılacağı gündür. Sayın Kılıçdaroğlu idama varım diyor, Bahçeli hükmünü vermişti, Sayın Yıldırım'ın da düşüncesini biliyorum. İdam cezası parlamentodan geçerse ben bunu tereddütsüz onaylarım. Avrupa Birliği ne der, George, Hans, Helga ne der beni enterese etmez. Beni Ayşe, Fatma, Mehmet ne der, Allah ne der o ilgilendirir.

Benim 249 şehidimin kanını kim geri getirecek. Ailelerinin gözyaşlarını kim dindirecek. Ama siz Amerika'da ne yapıyorsunuz, yatırıyorlar anında hallediyorlar. Gerekirse idam için de referandum yaparız. Milli irade idam diyorsa bu iş bitmiştir.

F-16'lar bomba yağdırırken benim gençlerim kaçıp gittiler mi? Tankların altına yattılar. Fakat duydum ki Sayın Kılıçdaroğlu, ben Yeşilköy'e gelirken oradan başka yere geçmiş. Kaçmasaydın. Ben de Yeşilköy'e indirm, üzerimizden helikopterler geçiyordu. Lider olmak kolay değil. Eğer bir lider taşın arkasına saklanırsa ordu dağın arkasına saklanır. Ama onlar böyle bir terbiye almamışlar. Nereye gitmiş, Bakırköy ilçe başkanının evine gitmiş. 16 Nisan bunlara ders verme günüdür.

İmralı, PKK, FETÖ hayır diyor... Sayın Kılıçdaroğlu da hayır diyor. Saadet'in başındaki birileri de onlarla birlikte hayır diyor. İstemezdim onlar bu hale gelsin. Kadere bak kimler kimlerle yan yana geliyor. Nereden nereye, ne oldum deme ne olacağım de. Hep bunlar imtihan.

Türkiye'yi bin yıllık soydaşlarından koparmaya çalışanların telaşını görüyorsunuz. Irak'ı, Suriye'yi, Balkalar'ı, Kafkaslar'ı sanki bizimle ilgisi yokmuş gibi gösterenler biz onlarla kucaklaştıkça kuduruyorlar. Bu ülkede tek bir çakıl taşına göz dikenlerin gözünü çıkarır mıyız? Bu milletin birliğini bozmak için fitne çıkartanların dersini verir miyiz?

‘YENİ HAREKATLARIN HAZIRLIĞINI YAPIYORUZ’

El Bab'ın teröristlerden temizlenmesiyle Fırat Kalkanı harekatının birinci etabı şu anda bitti. Bundan sonra da olacak tabii. Durmak yok yola devam. Diğer bölgelerde de terör örgütlerinin tepelerine binmek için hazırlıklar yapıyoruz. Yeni harekatlara yeni isimler vereceğiz. Baharı bekleyen tüm terör örgütlerine PKK, YPG, DAEŞ, FETÖ'ye çok güzel sürprizlerimiz var. Önümüzdeki aylar Allah'ın izniyle Türk milletinin baharı teröristlerin ise kara kışı olacaktır."