Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

"FETÖ ihanet şebekesiyle mücadelemizde Diyanet İşleri Başkanlığı'mız çok önemli bir yere sahip" diyen Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'de elinde tuttuğu bölgelerdeki okullara dağıtılan kitaplarda yer alan peygamber tasvirleri için 'doğrudan kendisine bağlı olmasa' da özür dilediğini söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

‘RABBİM SAYGISIZLIKTAN KORUSUN’

Dünyanın neresinde olursa olsun her Müslümanın derdiyle dertlenmiş İslam'a yönelik her saldırıyla karşı olduk. Son dönemde bilhassa yapılan saygısızlıklara karşı en güçlü kalbi tepkileri dile getirdik. Benzer bir hadise bizim de başımıza geldi. Suriye'de okullarda dağıtılmak üzere hazırlanan kitaplarda Peygamber Efendimiz'e ait tasvirlerin yer aldığı kitaplar dağıtıldı. Rabbim bizi her türlü saygısızlıktan korusun.

CAMİLERİ İHYA ETMEK GÖREVİMİZ’

Mescid-i Nebi'nin ilk karargah olarak inşasından bu güne camiler her zaman hayatımızın merkezinde yer almıştır. Müslümanlar aynı safta kalplerini birbirine kitlemiştir. Ümmet kavramı evvela camilerde vücut bulmuştur. Camilerimize sahip çıkmak onları ihya etmek temel görevimizdir.

ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZİ CAMİLERLE KUCAKLAŞTIRMALIYIZ’

Yer yüzünün süsü camiler olduğu gibi camilerin süsü de cemaattir özellikle gençlerdir. Gençler ve çocuklarla dolmayan camiler mahzun kalmıştır. Aynı durum Avrupa başta olmak üzere vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı yerler için de geçerlidir. Caminin sosyal hayattaki ağırlığını güçlendirecek çalışmamalara ağırlık verdik. Din görevlilerimizin asıl sorumluluğu insanların kalplerini zihinlerini imanın esaslarıyla zenginleştirmektir.