IŞİD'in Türkiye'deki örgütlenme faaliyetleri ve Türkiye üzerinden petrol ticareti yaptığı haberleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert tepki gösterdiği New York Times gazetesinin, ABD'de bulunan Erdoğan'la görüşmek isteğinin reddedildiği iddia edildi.

Birleşmiş Milletler 69. Genel Kurulu görüşmeleri için, ABD’nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın, geçtiğimiz hafta sert sözlerle tepki gösterdiği New York Times gazetesinin görüşme talebini reddettiği kaydedildi.

İlhan Tanır’ın diken haber portalında yer alan haberine göre gazetenin editoryal ekibi, hem Türkiye ve bölgesindeki gelişmeler, hem de geçtiğimiz hafta NYT gazetesinde yer alan bir haberin ardından yaşanan gerilim ve ‘Türkiye’deki basın özgürlüğü sorunları’ gündemlerini konuşmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştirmek istedi. Ancak Erdoğan bu talebi reddetti.

New York Times gazetesinde Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Türkiye’deki etkinliği ve Türkiye üzerinden petrol ticareti yaptığına ilişkin haberler yer almıştı.

Bunun üzerine Erdoğan gazeteyi sert sözlerle eleştirmişti. Türkiye’de yayın yapan bazı gazetelerde de NYT ve Ankara ’daki IŞİD örgütlenmesi iddialarını haberleştiren Türkiye muhabiri Ceylan Yeğinsu’ya ilişkin tepki toplayan haberler yer almıştı.