Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin Çanakkale’deki Adalet Kurultayı’nı hedef aldı. Erdoğan, geçen günlerde Malazgirt’te düzenlenen fetih töreni ile Adalet Kurultayını karşılaştırdı. 

TRT’de NTV spikeri Oğuz Haksever’in sunduğu ‘Cumhurbaşkanlığı’nda 3’üncü Yıl’ programında konuşan Erdoğan, “Malazgirt’te, bu hafta o yakıcı güneşin altında hamdolsun 50 bini aşkın genç vardı. Bu gençler oraya bir aşkla, heyecanla geldiler. Ama onlar, bir grup Çanakkale’ye gidenler gibi değildi. Onlar farklıydılar. O Çanakkale’ye ‘Adalet istiyoruz’ diye gidenler maalesef şehit mezarlıklarının olduğu yerlerde, onlar kimisi votka mı içersiniz, kimisi şarap mı, kimisi bira mı" dedi.

Geçen günlerde yayınlanan KHK’yla MİT’in başbakanlık yerine cumhurbaşkanlığına bağlandığı hatırlatılan Erdoğan, “Devletin başı istihbaratta en önemli bilgileri istihbaratları alması gereken kişi değil midir?” diye sordu.

İstediği zaman istediği istihbari bilgilerin gelmesiyle buna göre adım atabileceklerini dile getiren Erdoğan şunları öyledi:

"Devletin başı istihbaratta en önemli bilgileri istihbaratları alması gereken kişi değil midir? İstihbaratın başı devletin başına bizzat bağlı olmazsa devlet hareket kabiliyetini kaybeder. İstediğim anda istediğim şekilde bu istihbari bilgiler bize gelsin ki biz de atmamız gereken adımları buna göre atalım. Büyük devletlerin hepsinde istihbarat devletin başına bağlıdır. ABD'de, Fransa'da hepsinde devlet başkanına bağlıdırlar. Parlamenter demokrasilerde bu başbakanlara bağlıdır.

Biz şimdi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilk adımı attık. 2019 Kasım ayında da ikinci adımı atacağız ve o tarihten sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çok daha güçlü şekilde devam edecektir. Bundan sonraki sürecin güçlenerek devamı gerekmektedir. 15 sene önce MİT'in ciddi bir portföyü yoktu şimdi var. İslam dünyasında var batıda var. Buralarda çok ciddi bir iletişim söz konusu. Bu olmadan bunu yürütemezsiniz ki."

Yine bir KHK’yla Ankara başsavcılığına milletvekillerini seçimden önce veya sonra işlediği iddia edilen bir suç nedeniyle soruşturma yetkisi verilmişti.

Erdoğan, bu yetkilendirmeye dair şu yorumu yaptı: “KHK’lar ihtiyaçtan doğan atılmış adımlardır. Bunlar durup dururken olmuyor. Şu anda bu söylediğiniz milletvekilleri ile alakalı konular noktasında bizim hızla mesafe almamız lazım adımlar atmamız lazım. Şu anda Ankara başkentimiz parlamento burada. Bunları farklı yerlerde devam etmesinden ise bunu başkent Ankara’da sürdürmenin çok daha isabetli olacağı kanısına varılmıştır. Burada bu adımın atılması başsavcılık ağır ceza tarafından bunun yürütülmesi çok daha isabetli olacağı kanısına varılmıştır. Ana muhalefet de kendisine bir yol bulması lazım. Yaptıklarıyla sadece suyu bulandırıyor. Hükümetimiz attığı adımla yoluna devam ediyor. Bu kararı zaten istişare ederek aldık ve ülkemiz için çok faydalı olacağı kanaatindeyim.”

Erdoğan, Körfez ülkelerinin ablukaya aldığı Katar’la ilgili krizin başladığı noktada olmadığını, geriye gidildiğini söyledi.