Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçiminin ardından CHP'nin büyükşehir belediye başkanlığını kazandığı Ankara'da yaptığı 'balkon konuşması' yaptı.

Erdoğan,  "Bakıyorsunuz ilçelerin çoğu Cumhur İttifakı'nda. İstanbul’da mevcut ilçe sayısından daha fazlası Cumhur İttifakı'nda veya başa baş. Halkımız, büyükşehiri belediye başkanı olarak verse dahi ilçeleri belediye başkanı olarak vermiş" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Sevgili Ankaralılar, değerli kardeşlerim, sizlere en kalbi duygularımda muhabbetle selamlıyorum.

Desteğiniz, kardeşliğiniz için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Rabbime bana sizler gibi yol arkadaşları, dava arkadaşları, mücadele arkadaşları verdiği için hamd ediyorum. Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz.

Siyasi hayatımız boyunca davamıza ve milletimize hizmet dışında bir gaye taşımadık. Milli iradenin dışında bir güç tanımadık. Milletimiz 1994 yılındaki belediye başkanlığımızdan beri girdiğimiz her mücadelede yanımızda oldu. Kardeşlerim, AK Parti olarak 3 Kasım 2002 seçimlerinden bugüne kadar girdiğimiz tüm seçimlerinden ve halk oylamalarından bizi hep birinci olarak çıkartan milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum.

Milletimiz 15. defa sandıkta birinci yaptı. AK Parti olarak tek başımıza veya Cumhur İttifakı ile birlikte seçime girdiğimiz yerlerde şu an itibarıyla 16 büyükşehir, 24 il, 538 ilçe, 200 belde olmak üzere toplamda 778 belediye başkanlığı kazandık.

Bazıları kendini darı ambarında sanıyor. Şunu bilmeleri lazım, 4.5 yıl bu kardeşiniz cumhurbaşkanı mı? AK Parti iktidar mı? Bu yolda nasıl şu ana kadar geldiysek bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Cumhur İttifakı'nın oy oranı, 24 Haziran seçimlerine yakın bir seviyede bulunmaktadır.

MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye teşekkür ediyorum. Çok önemli bir konuyu özellikle ifade etmek istiyorum. Beka konusundaki hassasiyetimize sahip çıkanlara özellikle Kürt kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

Bu seçimde arzu ettiğimiz neticeleri alamadığımız yerlerdeki tek sebebin milletimize kendimizi yeterince anlatamamış olmasını görüyorum. Sadece 50 günlük resmi kampanya döneminde 59 il ve 43 ilçe mitingiyle, 9 televizyon ve sosyal medya programıyla milletimize kendimizi ifade etmenin gayreti içinde olduk.

Eksiklerimiz varsa bunları düzeltmek boynumuzun borcudur. Bunu halkımızda değil, kendimizde arayacağız. Yarın sabahtan itibaren eksiklerimizi tespit etmenin çalışmalarına başlıyoruz.

YSK, neticeleri açıklayacak. İtirazlarımız varsa itirazlarımızı yapacağız. Netice alırız veya almayız, önemli değil.

Kardeşlerim, her olanda hayır vardır. Ankara'da bakıyorsunuz ilçelerin çoğu Cumhur İttifakı'nda. İstanbul'da mevcut ilçe sayısından daha fazlası Cumhur İttifakı'nda veya başa baş. Halkımız, büyükşehiri belediye başkanı olarak verse dahi ilçeleri belediye başkanı olarak vermiş.

Biz siyaseti milletle inatlaşma değil, sadece ve sadece ülkeye en iyi hizmeti getirme aracı olarak görüyoruz. Bugüne kadar bunu yaptık. İçinde milletin olmadığı bir siyasetin sonu nereye çıkar? Faşizme çıkar.

Şahsım dahil hiç kimse davamızdan daha büyük değildir. Hepimiz davamıza, ülkemize, milletimize ettiğimiz hizmetler oranında güç ve yetki sahibiyiz, bu oranda değerliyiz.

Bakalım nasıl yönetecekler göreceğiz.