1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çanakkale bugün yepyeni bir geleceğe kucak açıyor" dedi. Cumhurbaşkanı, otomobil geçiş ücretleriyle ilgili de "Köprü geçiş ücretini 200 lira olarak belirledik" dedi. Erdoğan ayrıca köprüden geçişlerin 1 hafta ücretsiz olacağını da duyurdu.

Türkiye'nin en önemli projeleri arasında olan 1915 Çanakkale Köprüsü, bugün, Çanakkale Zaferi'nin 107'nci yıldönümünde hizmete girdi.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Coşkunuz coşkumuzdur bu ilginiz bugün açılışını yaptığımız bu eserin ne anlama geldiğini en güzel şekilde ifade etmektedir. Binlerce yıl boyunca farklı medeniyetlerin kültürlerin göz bebeği olmuş Çanakkale bugün yepyeni bir geleceğe kucak açıyor. Çanakkale Boğazı'na taktığımız yakut bir gerdanlık olarak gördüğümüz köprünün açılını yapmak üzere bir aradayız" dedi.

'1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ HER BİR TEKNİK ÖZELLİĞİYLE DE FARKLI ANLAMLAR TAŞIYOR'

"Cumhur İttifakı olarak bunu açmak bize nasip oldu. 1915 Çanakkale Köprüsü her bir teknik özelliğiyle de farklı anlamlar taşıyor" diyen Erdoğan, "Kule yüksekliği 318 metre, Mart'ın 18'ini ifade ediyor. Orta açıklığın uzunluğu 2023 metre ise Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023'ün ve o tarihe atfettiğimiz büyük hedeflerimizin remzidir işaretidir. Mücadeleyi verenlerin torunları olarak buradayız" değerlendirmesinde bulundu.

Köprünün temelinin 4 yıl önce yine bir 18 Mart günü atıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Firmamız Güney Koreli ortaklarıyla birlikte kolları sıvadı köprümüzü söz verdiğimiz tarih olan bugünkü açılışa hazır hale getirdi. Türkiye orta açıklığı itibarıyla dünyanın en uzun köprüsüne sahip Japonya'yı geride bırakarak, bu alanda ilk sıraya yerleşti. Orta açıklık uzunluğu bakımından dünyadaki ilk 10 köprünün 3'ünün ülkemizde olduğunu da hatırlatmak isterim. Yılda 415 milyon euro akaryakıt tasarrufu sağlanacak. 1.5 saatlik yol sadece 6 dakikada tamamlanacak." diye konuştu.

1.5 SAATLİK ULAŞIM 6 DAKİKAYA DÜŞECEK

1 buçuk saatlik ulaşım süresini 6 dakikaya düşürecek köprü, birçok yönden bölgenin kalkınmasında önemli görevler üstlenecek.

Köprü, Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerinin entegrasyonunu sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün açılışı yapılacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün tanıtımını içeren video paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışının yapılacağı 1915 Çanakkale Köprüsü'nün tanıtımını içeren videoyu, Twitter hesabından paylaştı. Erdoğan, paylaştığı videoya "Çanakkale Zaferimizin nişanesi, Türkiye'nin tarihe damgası…" notunu ekledi.

'ÜLKEMİZİN SİMGE YAPILARINDAN BİRİ BUGÜN MİLLETİYLE BULUŞUYOR'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise törende yaptığı konuşmada ''Ülkemizin simge yapılarından biri bugün milletiyle buluşuyor. Ortada büyük bir resim var. Büyük ve güçlü Türkiye resmi. Amacımız güvenli ekonomik konforlu ve sürdürülebilir bir ulaştırma sistemidir'' dedi.

TÖRENE GÜNEY KORE BAŞBAKANI KİM BOO-KYUM DA KATILDI

Törene katılan Güney Kore Başbakanı Kim Boo-kyum da, tarihi açılışa davet edildiği için teşekkür etti, Kore hükümeti adına tebriklerini bildirdi.

Güney Kore Başbakanı, ''Köprünün tamamlanmış olmasının Doğu-Batı değişim tarihinde yeni bir geçiş açmış olması sebebiyle insanlık tarihi açısından önemi bulunmaktadır. Köprünün aralarında kan bağı olan iki kardeş ülke Türkiye ve Kore'nin birlikte yaptıkları dünya çapında köprü olması sebebiyle her iki ülke için de önemli bir anlamı bulunmaktadır'' diye konuştu.