Atatürk Havalimanı tartışmasına ilişkin açıklama yapan Erdoğan, "Bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız yeşil alanları zenginleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan "şimdiden müjdeyi vereyim" diyerek Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesi olmasının herkesi mutlu edeceğini söyledi.

Bölgenin Millet Bahçesi noktasında fakir olduğunu ifade eden Erdoğan "Orası çok çok güzel bir yer olacak. Yanındaki şehir hastanesi ile iç içe olacak. Bir tarafta 1006 odalı bir şehir hastanesi, yanında millet bahçesi... Oranın güzelliği ne ile izah edilebilir?" dedi.

GRUP TOPLANTISINDA NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, Çarşamba günü düzenlenen AKP Grup toplantısında Atatürk Havalimanı tartışmalarıyla ilgili "Atatürk Havalimanının faaliyetlerine devamı, etkileriyle sürdürülemez bir hale gelmişti. Dünyanın pek çok yerinde yapıldığı gibi biz de yeni havalimanı inşa ederek bu sorunun çözümü yoluna gittik. Bundan bile rahatsız oldular. Sadece kargo bölümü Atatürk Havalimanı kadar olan İstanbul Havalimanı ülkemizin en büyük kazanımları arasına girmiştir. Bu gerçeği değiştirmeye kimsenin gücü ve nefesi yetmeyecektir.

Atatürk Havalimanı'nın bir pisti oradaki hastaneye hizmet vermek ve ihtiyaç durumu için faal tutulmaktadır. Yeni havalimanımız ise milletimiz cebinden tek kuruş çıkmadan yapıldığıyla kalmamış, milletin cebine para aktaran kaynak haline gelmiştir. Atatürk Havalimanı'na yapacağımız millet bahçesine çevrecilik için karşı çıkmaları tam bir garabettir." sözlerini sarf etmişti.

YIKIMA TEPKİ YAĞMIŞTI

Millet Bahçesi yapılmak istenen Atatürk Havalimanı'na iş makineleri girmiş; hem siyasiler hem de halk yoğun tepki göstermişti. İlk olarak İYİ Partili gençler havalimanı önünde protesto eylemi düzenleyerek tepkilerini dile getirmişti. Ardından Salı günü CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, beraberindeki heyet ile Atatürk Havalimanı'na gitmiş ancak içeri alınmamıştı. Bunun üzerine havalimanı önünde açıklama yapan Kaftancıoğlu, iktidar partisine sert sözlerle tepki göstermişti.

Dün Atatürk Havalimanı ile ilgili bir açıklama da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan gelmişti. İmamoğlu, "Dünyanın en pahalı biçimiyle borçlanan ülkesi olduğunuz durumda böylesi adımlar atmak akılcı değildir. Eğer başka bir çıkarınız yok ise." demişti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Atatürk isminin "münasip bir yere verilecek" dendiğini aktararak, Çorlu Havalimanı'na verildiğini söylemişti.

Özel "TDK'ya bakınca çorlu; hastalıklı, düşkün anlamına geliyor. Elbette Çorlu'da Atatürk için yapılacak her hizmet başımızın tacıdır. Ancak bu kelime oyununa dahi tenezzül ediyorlar" değerlendirmesini yapmıştı.

Atatürk Havalimanı'nın pistlerinin kırıldığına değinen Özel "Gün gelip belki de can kurtaracak stratejik pistleri kırıyorlar. Bizim de Atatürk Havalimanı için projelerimiz var ancak bunlar pistleri kırarak dozerle başlıyorlar. Emir Katar'dan; Katar 'önce pistleri kır' emrini veriyor. 'Size para vereceksek bize burayı vereceksiniz' diyorlar. Milletimiz buradaki oyunu görsün, günü gelir oranın memleketi kurtaracak bir önemi olur. İlk işi bu pistleri kırmak olanların oynadığı oyunu, ne büyük bir ihanet içinde olduğunu milletimiz görsün. Katar'a peşkeş projelerini kimse çevre projesi olarak göstermesin." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Gerçek Gündem