AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüz Yüze Türkiye Esnaf Buluşması' programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e 15 Temmuz paylaşımı göndermesi yapan Erdoğan, "Birileri sosyal medya mesajlarının tonuyla meşgulken esnaflarımız ölüm kusan silahlara meydan okuyordu. Esnaflık yapmış bir kardeşiniz olarak sizlerin içinden çıkarak buralara geldik. Esnafta huzur varsa, şükür varsa tamam diyoruz. Yok orada sıkıntı görüyorsak, şikayet duyuyorsak hemen dikkatimizi öne çıkan meselelerin çözümüne yöneltiyoruz" dedi.

Esnaf Destek Paketi hakkında konuşan Erdoğan, "Bu destek paketinin limitini 50 milyar lira ilaveyle 150 milyar liraya çıkarıyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Paraf Troy kartlı esnafımızın hammadde, malzeme ve benzeri alımlarında kullandığı kredi kartı üst limitini 100 bin liradan 150 bin liraya yükseltiyoruz" diye konuştu.

"KARŞIMIZA ÇIKABİLEN BİR ADAY YOK"

Açıklamasında Altılı Masa'yı hedef alan Erdoğan, "Er meydanı olan seçim meydanında mücadele tek başına olmuyor. Daha önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde karşımıza adaylar çıkmıştı ve onlarla yarışmış, milletimizin teveccühü ile sandıkta ipi göğüslemiştik. Seçime kaldı 4-5 ay. Karşımıza çıkabilen ya da çıkartılabilen bir aday yoktur" ifadelerini kullandı.

"Gerçi haklarını yemeyelim, bir masa kurmuşlar. Etrafında altı kişi oturuyor, bir de gözükmeyen var, yedi... Bunun dışında kimler var bilmiyoruz" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Herkes bir aday ismi beklerken, masadan çıka çıka ülkeyi altı kişiyle yönetecekleri kararı çıktı. Kardeşlerim altı kaptan bir gemiyi batırır. Tek kaptanla bir gemi gider. İki şoför bir arabaya muhakkak kaza yaptırır. Parlamenter sisteme geçeceğiz diye çıktıkları yolda dünyada eşi benzeri olmayan bir sistem icat ettiler. Bunları seçtiği cumhurbaşkanı oyunu aldığı iki kişiden birini değil, masadaki altı kişiye karşı sorumlu olacakmış."

"SİVİL DARBE TEŞEBBÜSÜ"

"Oyu millet verecek, ülkeyi altı tane kayyum yönetecek" ifadesini kullanan Erdoğan, "Millet ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanı arıyor, bunlar cumhurbaşkanını yönetecek altı kişinin derdine düşmüş. Bu akıl tutulmasının bedelini de millet ödeyecek. Bu millet, bu oyunu bozar arkadaş!" diye konuştu.

"Mutabakata vardık dedikleri bu sistemin mevcut anayasamıza alanen aykırı olması" diyen Erdoğan, "Anayasanın vermediği bir yetkiyi kullanmanın adı demokrasi değil, sivil darbe teşebbüsüdür" ifadelerini kullandı.