İETT Genel Müdürlüğü'ne Buğra Gökçe getirildi İETT Genel Müdürlüğü'ne Buğra Gökçe getirildi

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve partililer polisin şiddetine maruz kalan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü'yü ziyaret etti.

Ferhat Encü'nün maruz kaldığı saldırıya tepki gösteren Akdeniz, saldırılar karşısında "birlik" olma mesajı verdi.

Akdeniz, “Ferhat Başkana atılan tokat bize göre Kürt halkına atılmış bir tokattır. Sadece Kürt halkına değil, Türk halkına da atılmış bir tokattır. Çünkü ben dün Kocaeli’deydim Bekaert grevini ziyaret ettim. Fiilen bir grev yapıyorlar, grevleri yasaklandı. Orada da söyledim. Ardından Pulver direnişinde de söyledim; HDP’li belediyelere gelen kayyum neyse Ferhat Encü’ye atılan tokat neyse İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na konulan siyasi yasak neyse bu grev yasakları aynı şeydir. Topyekün bir saldırı var. Bizim buna topyekün cevap vermemiz karşı durmamız gerekir ve bölük pörçük olmamamız gerekir” dedi.

AKDENİZ: SALDIRILARA KARŞI TOPYEKÜN KARŞI DURMAMIZ GEREK

Ercüment Akdeniz, konuşmasında şunları ifade etti:

Emek Partisi olarak geçmiş olsun diyoruz. Korkunç bir şey. Parlamentoda grubu bulunan 3. büyük partinin başkanı eş başkanları meclis grup başkanlarından bir heyet kendi binasına gidemiyor. Bunu şiddetle kınıyoruz. Tek adam rejiminin faşist bir inşa sürecinin ne hale geldiğini görüyoruz. Ferhat Başkana atılan tokat bize göre Kürt halkına atılmış bir tokattır. Sadece Kürt halkına değil, Türk halkına da atılmış bir tokattır. Çünkü ben dün Kocaeli’deydim Bekaert grevini ziyaret ettim. Fiilen bir grev yapıyorlar, grevleri yasaklandı. Orada da söyledim. Ardından Pulver direnişinde de söyledim; HDP’li belediyelere gelen kayyum neyse Ferhat Encü’ye atılan tokat neyse İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na konulan siyasi yasak neyse bu grev yasakları aynı şeydir. Topyekün bir saldırı var. Bizim buna topyekün cevap vermemiz karşı durmamız gerekir ve bölük pörçük olmamamız gerekir.

“BÜTÜN BU KARANLIK SÜREÇTEN BESLENDİLER”

Biz tabi dün İl Başkanımız, MYK üyemiz Sema Barbaros eski vekilimiz Levent Tüzel de oradaydı, açıklama yaptılar lanetlendiler. Bu tür durumlarda tereddüt etmemek gerekir. Kürt halkı, temel özgürlük sorunlarında demokrasi sorunlarında tutarlı ve kararlı durduysa bugün de sosyal demokratlar da dahil her kesim yer vücut ve burada olması gerekiyor.

Roboski’nin yıldönümüne geliyoruz. Böyle bir süreçte, adalet olmadı, tarihsel yüzleşme olmadı. Bütün bu karanlık süreçten beslendiler. Bu tokatı atma cesaretini ondan buldular. Eğer Roboski’ye adalet gelseydi, yaptırımlar, cezalar gelseydi bugün o cesareti bulamayacaklardı. Dolayısıyla bu aynı  zamanda halkın vicdanını yaralayan bir saldırıdır. Sorumlular açığa alınmalı, ağır cezaların olması lazım bu süreçte. Sadece tokatı atan değil, ona yol verenlerin, siyasal sorumluların ve amirlerinin de yargı önünde hesap vermesi gerekir. Çürümüşlüğün geldiği noktadır bu. Adaletin, toplumsal güvenin çürümüşlüğünün, bu iktidar eliyle nereye geldiğinin de çok açık bir göstergesidir.

“BU TOKATIN YANITINI HEP BİRLİKTE ROBOSKİ’DE BİR ARADA DURARAK VERECEĞİZ”

Bununla kalmayacağız biz Roboski halkının şahsında, Kürt halkı şahsında bu tokatın yanıtını hep birlikte Roboski’de bir arada durarak vereceğiz. Ben de 28 Aralık günü Roboski Katliamının yıldönümünde Ferhat Encü ile birlikte ailelerle olacağım. Yalnız değilsiniz, o tokat hepimize. Bu karanlığı hep birlikte aşacağız”

ENCÜ: HEM SOKAKTA HEM SANDIKTA EN BÜYÜK TOKATI ATACAĞIZ

Destek ziyareti için teşekkürlerini dile getiren Ferhat Encü de “O polisin saldırısı bireysel bir saldırı değildi. Bu ülkede sistematik hale getirilen bir saldırıdır. Bu sadece kameraya yansıyan görüntüydü. Onun öncesinde sonrasında annelerin yerde sürüklenmesi, gençlerin darbedilmesi, başının kaldırıma vurulması, tokat atılması, annelere işkence yapılması, bir kentin eş başkanının engellenmesi, 6 milyon oy almış bir siyasi partinin eş genel başkanlarının ilçe binasına sokulmaması bu faşizmin hangi boyutta hangi düzeye geldiğini gösteriyor. Bu anlayışa karşı hem sokakta hem de seçim günü geldiğinde en büyük tokatı atacağız. Dayanışma mesajınız için çok teşekkür ederiz. Bütün katliamların hesabını soracağız, Roboski’nin de hesabını soracağız” diye konuştu.