Sade ve fakirlik sınırlarındaki yaşamı hatta bazen halkın karşısına ayakkabısız çıkmasıyla diğer liderlerin yanında oldukça farklı bir duruş sergileyen Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica’ya bir rakip çıktı.

BBC’nin birkaç yıl önce “dünyanın en fakir devlet başkanı” olarak tanımladığı Uruguay’ın lideri Mujica bu ünvanını elinden kaptırmışa benziyor.

11 Şubat’ta yemin ederek görevine başlayan Nepal’in yeni başbakanı Sushil Koirala varlıklı bir aileden gelmesine rağmen babasından kalan mirası reddederek gösterişten oldukça uzak bir hayat yaşamayı seçen bir lider.

Koirala’nın kendi internet sitesinde açıkladığı mal varlığı listesinde sadece 3 tane cep telefonu bulunuyor. Bu telefonlardan biri iPhone marka, diğer ikisi ise zaten çalışmıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Mujica’nın da açıkladığı mal varlıklarının arasında değeri bin 900 dolar olan 20 yıllık bir arabası dışında bir şey bulunmuyordu.

Başbakan seçilmeden önce kirada oturan Koirala şimdi ise başbakanlık konutuna taşındı.

BBC’nin haberine göre Koirala, Burma gezisi için kendisine verilen 650 dolarlık devlet ödeneğini de iade etmiş. İki liderin de bu tutumlu davranışları gençlik yıllarına dayanıyor gibi görünüyor. Mujica solcu Gerilla grubu Tupamaros’un eski üyelerinden, Koirala ise 30’lu yaşlarında uçak kaçırma olayına adı karıştığı için hapis yatmış iki lider.