Bilim insanları, bilinen en eski hayvanların yediği son yemeği incelemek için fosilleri analiz etti. Almanya'daki GFZ Yerbilimleri Araştırma Merkezi'nden Dr. Ilya Bobrovskiy liderliğindeki ekibin yürüttüğü araştırmada, 575 milyon yıl önce Ediyakaran Dönemi'nde yaşayan hayvanların yeşil algler ve bakterilerle beslendiği tespit edildi.

Hayvanların yedikleri son yemeklerin moleküler kalıntılarını inceleyen uzmanlar, 'Kimberella' olarak bilinen sümüklü böcek benzeri organizmanın bir ağzı ve bağırsağı olduğunu ve yiyecekleri modern hayvanların yaptığı gibi sindirdiğini doğruladı. 'Kimberella'nın hangi besinlerin kendisi için iyi olduğunu bildiği ve geri kalan her şeyi bağırsakları aracılığıyla filtrelediği kaydedildi.

Havanın soğumaması yüzünden kış uykusuna yatamayan bozayılar saldırabilir Havanın soğumaması yüzünden kış uykusuna yatamayan bozayılar saldırabilir

Boyu 1,4 metreye kadar ulaşabilen yassı bir canlı olan Dickinsonia'nın ise ağzı ve bağırsağının olmadığı belirlendi. Araştırmalara göre Dickinsonia, besinlerini gövdesiyle emerek sindiriyordu.

Araştırmaya ilişkin açıklamalarda bulunan Bobrovskiy, "Bulgularımız, Ediyakaran biyotasına ait hayvanların, Dickinsonia gibi tuhaf canlılardan ve Kimberella gibi daha gelişmiş hayvanlardan oluşan karışık bir ortam olduğunu gösteriyor" dedi. Ekipte yer alan Prof. Jochen Brock ise, "Fosillerdeki kimyasalları inceleyerek, hayvanların bağırsakları çoktan çürümüş olsa bile içerikleri görünür hale getirebiliyoruz" ifadelerini kullandı.