Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018'de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar'ın Urfa Adliyesi önündeki Adalet Nöbeti, 400 gündür sürüyor. Anne Emine Şenyaşar, 400'üncü gününde açılan "Hakaret" soruşturması nedeniyle sabah saatlerinde Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne avukatıyla giderek bir kez daha ifade verdi. Anne Şenyaşar'a adliye önündeki bir nöbette AKP'li İbrahim Halil Yıldız'a "hakaret" ettiği için soruşturma açıldığı öğrenildi. İfade sonrası Urfa Adliyesi önüne gelen Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyar'ın nöbeti eylemi devam ediyor. 

15'İNCİ SORUŞTURMA

Hakkında açılan 15'inci soruşturmaya ilişkin konuşan Emine Şenyaşar, adaletin olmadığını ve kendilerine zulüm yapıldığını söyledi. Anne Şenyaşar, "Oğlum Fadıl'ı bırakın. Ben burada oruçlu halimle nöbet tutup, adalet talep ediyorum. Emine (Cumhurbaşkanının eşi) ve Erdoğan nasıl rahat uyuyabiliyorlar. Hiç mi sesim onlara gitmiyor? Hiç mi rüyalarına girmiyorum? Artık yeter, Fadıl'ımı bırakın" diye seslendi. 

‘BURADAN KALKMAYACAĞIM’

400 gündür evini ve torunları bırakarak adliye önünde "Adalet" talep ettiğini vurgulayan Şenyaşar, "Çocuklarım ne yaptı? Kendi dükkanlarındaydı. Niye öldürdüler? İfademde bana niye burada oturuyorsun dediler. Ferit'i, beni dövdüler. Nezarethaneye götürdüler. Oğlum bırakılmayana kadar, ölürsem bile buradan kalkmayacağım" ifadelerini kullandı. 

400’ÜNCÜ GÜNE ÖZEL SORUŞTURMA

Nöbeti sürdüren Ferit Şenyaşar ise, adliye önündeki nöbetlerinin 400'üncü gününe girdiğini belirterek, "400'üncü güne özel anneye bir soruşturma daha açtılar" diye konuştu. Şenyaşar, "Nöbete gelmeden önce ifade verdik. Nöbet yerimize geldik. Ortada üstünlerin hukuku var. Burada hastane içinde 3 insanı katledenler mağdur oluyor. Adalet arayan anne sanık olarak ifadeye çağrıldı. Bunu da yetkililere söylüyoruz. Bütün yetkililer 'elimizde bir şey yok, bize ne talimat geliyorsa, onu uyguluyoruz' diyerek bizden kaçıyorlar" diye belirtti. 

TOPLAM 4 DAVA

Anne Emine Şenyaşar hakkında 400 gündür süren Adalet Nöbeti boyunca 15 soruşturma açıldı. 15 soruşturmadan 2'si birleştirilerek "basit yargılama usulü" ile devam ederken, yine hakaret nedeniyle bir davanın iddianamesi ise Urfa 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Dava önümüzdeki aylarda görülecek. “Basit yargılama” usulünce yargılanan Şenyaşar'a, Ankara Batı 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nce açılan "Hakaret" davasında 265 gün adli para cezası verilmişti.

Kaynak: MA