Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı eş genel başkanları ve başkanları İstanbul’da dün (5 Ocak) bir araya geldi. Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada Altılı Masa ile çıkarılabilecek ortak adaya ilişkin, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı belirleme sürecinde ilkelerimizle uygun, mutabakat ile belirlenmiş ortak aday seçeneğine daha yakın olduğumuzu ilan ediyoruz” denildi.

‘MEYDAN OKUYORUZ, UMUTUZLUĞA YER YOK’

Türkiye, tarihinin en önemli seçimlerinden birine demokrasinin, hukukun, hak ve özgürlüklerin fiilen lağvedildiği koşullarda gidildiğini ifade eden Emek ve Özgürlük İttifakı, HDP’nin hesaplarına bloke konulması, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak getirilmesi gibi güncel gelişmelere vurgu yaparak şunları söyledi: “Emek ve Özgürlük İttifakı olarak, bu süreci değiştirecek güç olma irademizi ortaya koyuyor ve dişimizle tırnağımızla, mücadelemizle kazandığımız haklarımıza yönelik tüm saldırılara karşı meydan okuyoruz. İktidarın, kendi koltuğunu korumak için hedef aldığı tüm kesimlerle omuz omuza mücadele içinde olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. Toplumsal muhalefetin tüm güçlerini, ayrılıkları bir kenara bırakıp, iktidar baskısı ve şiddetine, yoksulluğa ve geleceksizliğe karşı tek ses olmaya davet ediyoruz. Umutsuzluğa yer yok.”

İTTİFAKIN İLK ORTAK MİTİNGİ 15 OCAK’TA

'Yoksulluğa, Savaşa, Baskılara Dur Diyelim' sloganıyla 15 Ocak’ta İstanbul’da ilk ortak mitinglerini düzenleyeceğini duyuran Emek ve Özgürlük İttifakı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “15 Ocak Pazar günü İstanbul Kartal Meydanı’nda ilk ortak mitingimizi düzenliyoruz. Bu mitinge baskıcı ve halk düşmanı tek adam rejimini, bu adaletsiz düzeni 'Birlikte Değiştirelim' diye haykıracağız. On binlerin katılımıyla, milyonların taleplerini haykıracağız. Toplumsal muhalefetin tüm güçlerini bu sesi birlikte yükseltmeye, mitingi 2023 yılında yaşanacak siyasi değişimin şölenine dönüştürmeye çağırıyoruz.”

ORTAK ADAYA YEŞİL IŞIK

İttifak toplantısında bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulunulduğu belirtilen açıklamada, “Türkiye’nin tek adam rejiminden kurtulması, yeni dönemde emeği ve özgürlükleri savunan güçlerin en kuvvetli şekilde temsili için olası yol ve yöntemleri, hazırlıklarımızı, hamlelerimizi gözden geçirdik. Gelişmeler Türkiye’ye köklü bir demokratik dönüşüm dayatmaktadır. Bu konuda ittifak olarak tarihi sorumluluğumuzun farkındayız ve Türkiye’nin mevcut koşullardan kurtulması için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye her zamankinden daha kararlıyız” denildi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayını belirlemeye daha yakın olduğunu belirtilen ittifak açıklamasında, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı belirleme sürecinde ilkelerimizle uygun, mutabakat ile belirlenmiş ortak aday seçeneğine daha yakın olduğumuzu ilan ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘TÜRKİYE BÜYÜK BİR BELİRSİZLİK ORTAMINDA SEÇİME GÖTÜRÜLMEK İSTENİYOR’

Emek ve Özgürlük İttifakı, başta muhalefet olmak üzere bütün toplumsal güçleri hem cesur olmaya hem de açık ve şeffaf bir şekilde sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Parti kapatma, siyasi yasaklama senaryoları, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda anayasanın ihlal edilebileceğine ilişkin ortaya çıkan güçlü işaretler, imalar ve gelişmeler gösteriyor ki, Türkiye sadece baskı ve saldırılarla değil aynı zamanda büyük bir belirsizlik ortamında seçime götürülmek isteniyor. Bu vesileyle bir kez daha haykırıyoruz: Halk iradesine ve seçimlere müdahale anlamına gelecek olan HDP’ye dönük kapatma davası bir daha açılmamak üzere ortadan kaldırılmalı, her tür siyasi yasak ve kayyım uygulamaları derhal sona erdirilmelidir.”

‘SEÇİM GÜVENLİĞİ İÇİN ORTAK HAREKET’

Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim güvenliği konusunda ise yalnız kendi bileşenleri değil tüm demokratik kurum ve kuruluşlarla ortak harekete hazır olduğunu ifade ederek, “Şu ana kadar bu yönde olumlu adımlar atıldığını ve halkın iradesinin sandığa tam yansıması için gerekli önlemlerin alınmaya çalışıldığını görüyor ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Seçim güvenliği için tüm halkımız görev almalı, şimdiden seferber olmalıdır” dedi. 

Kaynak: Gazete Duvar