İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar devam ediyor. 

Kerec, Tebriz, Meşhed, Kiş, Kirman, Yezd, Reşt, Kirmanşah, Erdebil, İsfahan, Urumiye, Kazvin, Zincan, İlam, Hemedan gibi birçok kente yayılan ve rejim karşıtı isyana dönüşen eylemlerde ölü sayısı, İran devlet televizyonuna göre 35'e yükseldi. İnsan hakları örgütleri ise can kaybının 50'yi aştığını belirtti. Ölenler arasında güvenlik güçleri de bulunuyor. Bu arada aralarında öğrencilerin de olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Besic Güçleri'nin Kum kentindeki merkezi basılarak bina ateşe verilirken kentte olayların kontrolden çıktığı ve göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandığı aktarıldı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise Mahsa Amini'nin katledilmesiyle başlayan protestolara ilişkin, "Düşmanlar kaos çıkarmak istiyor. Halkın taleplerini ve protestoları işitiyoruz ancak kimsenin kaos yükünün altına girmesine izin vermeyiz" ifadelerini kullanmıştı.

ABD, İRAN İÇİN İNTERNET LİSANSI YAYIMLADI

Protestolar devam ederken ülke genelindeki internet kısıtlamaları da gündem oldu. İnternet erişimini takip eden NetBlocks, ülkede 48 milyon kişinin kullandığı ve genelde sosyal medya yasaklarına maruz kalmayan Instagram ile WhatsApp'a da erişimin kesildiği aktardı.

ABD Hazine Bakanlığı ise İran'a yönelik yaptırımlara rağmen İranlılara sunulan internet hizmetlerinin kapsamının genişletilmesine izin veren genel lisans yayımladığını açıkladı. Bakanlık söz konusu genel lisansın İran'da internet özgürlüğüne sağlanan desteğin artırılması amacıyla yayımlandığını öne sürdü. 

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, konuya ilişkin açıklamasında, "Cesur İranlılar Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek için sokaklara çıkarken, ABD, İran halkına ücretsiz bilgi akışına verdiği desteği iki katına çıkarıyor" dedi.

Adeyemo, "Bugün Hazine Bakanlığı, İranlılara sunulan internet hizmetlerinin kapsamını genişletecek olan İran Genel Lisansı D-2'nin genişletildiğini duyuruyor" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ABD Hazine Bakanlığı'nın aldığı karara atıfta bulunarak İranlılara "internet özgürlüğünü ve özgür bilgi akışını ilerletmek için" harekete geçtiğini söyledi.

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk ise Blinken'in tweet'ine yanıt vererek "Starlink aktif hale getiriliyor" ifadelerini kullandı.


Starlink, SpaceX'in dünyanın yetersiz hizmet alan bölgelerine internet erişimini kolaylaştırmak için yıllardır üzerine çalıştığı uzay tabanlı bir sistem.