Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Bayralar Köyü'nde yaşayan mevsimlik tarım işçileri, 300 kişilik ırkçı bir grubun iki gündür saldırı ve tehditlerine maruz kaldıktan sonra köyü terk etmek zorunda kaldı.

Aile üyelerinden Servet Kurğa, iki gündür ırkçı bir grubun saldırısına uğradıklarını belirterek, "Dün gece saat 00.00'da bize saldırdılar. Patronumuzun burnu ve kaburgası kırıldı. Bize, 'Siz Kürtsünüz, bizim topraklarımızı terk edin' dediler. Bugün de gelip bize saldırdılar. Şu anda jandarma gözetiminde köyden çıkarılıyoruz. Hiçbir eşyamızı alamadık. Şu anda akrabalarımızın yanına Elmalı'ya gidiyoruz" diye konuştu.

'CAN GÜVENLİKLERİNDEN ENDİŞE DUYUYORUM'

Mezopotamya Ajansı’ndan Hamdullah Yağız Kesen’in haberine göre, İzmir'de ikamet eden Kurğa ailesinin fertlerinden Mustafa Kurğa, ailesine 4 saat sonra ulaşabildiğini, sosyal medyada dolaşıma giren videonun bugüne ait olduğunu söyledi.

Ailesine 2 gündür ırkçı bir grubun saldırdığını aktaran Kurğa, "Şu anda ailem jandarma gözetiminde köyden çıkarıldı. Akrabamızın yanına gidecekler. Aralarında çocukların da olduğu 16 kişi tahliye ediliyor. Ailemin can güvenliğinden endişe duydum. Halen de endişe duyuyorum" dedi.

'BURADAN GİDİN' TEHDİDİ: JANDARMA  ‘ELİMİZDEN GELEN BİR ŞEY YOK’ DEMİŞ

Kurğa yaşananları şöyle anlattı:

"Dün gece yarısı bir grup ırkçı eve baskın yaparak, evdekileri darp ettiler. Olay yerine gelen jandarma aileme 'Bizim elimizden gelen bir şey yok. Can güvenliğiniz için burayı terk edin' demişler. Bu grup, aileme, 'Siz Kürtsünüz sizi burada istemiyoruz. Size yarın akşama kadar süre veriyoruz. Yarın akşam Elmalı'yı terk etmeseniz, sizi ailenizle birlikte yakacağız' dediler.”

‘KENDİLERİNE ÜLKÜCÜYÜM DİYORLAR, KÖY MUHTARI OLAYI KIŞKIRTIYOR’

“Bugün de tekrar gelip saldırdılar. 2 kez saldırı yapıldı. Bu kişiler köylüdür ama kendilerine 'ülkücüyüm' diyorlar. Köy muhtarı bu olayı kışkırtıyor. Onlar, 'buradan gidecek' diyor. Ailem bu saat itibariyle köyü terk etti."

HDP'Lİ BÜLBÜL: GEREKLİ GÖRÜŞMELERİ YAPACAĞIZ

Öte yandan Twitter hesabından konuya ilişkin açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Elmalı'ya bağlı bir mahallede saldırıya uğrayan Kurğa Ailesi için Elmalı İlçe Başkanlığı ve yetkililerle yaptığımız uzun görüşmeler sonucunda bu gece için ailemizin güvenlik sorunu yoktur. Sabah gerekli tüm görüşmeleri yapacağız” dedi.