Elazığ’da 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde ağır hasarlı binaların yıkım işleri için Elazığ İl Özel İdaresi tarafından verilen ihalelerin usulsüz yapıldığı iddialarıyla ilgili Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun, Elazığ Valiliği ve Elazığ İl Özel İdaresi hakkında suç duyurusunda bulundu.

'VATANDAŞ DA ZARARA UĞRATILDI'

Ardıl Batmaz'ın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, kamu davası açılmasını talep eden Orkun, “Umarım bu haksız uygulamalara sebep olanların hukuk önünde hesap vermeleri sağlanır. Biz de sonucu hemşerilerimizle paylaşırız. Kamuyu zarara uğratan bu zihniyeti şiddetle kınıyorum” dedi. Suç duyurusunda kamu binalarının haricinde, vatandaşlara ait olan ve idarece yıkım kararı verilen binaların da usulsüz şekilde yıkıldığı, yıkımdan elde edilen demirin sanki idareye aitmiş gibi gösterildiği, yıkım karşılığı alınan ücretin vatandaşa dağıtılmak yerine kurumlar tarafından gelir olarak kaydedildiği belirtildi.

BİNA YIKIMINDAN HİÇBİR KURUMUN HABERİ YOK

Elazığ’da geçen yıl meydana gelen deprem sonrasında hasar alan binaların yıkım ihalelerinin usulsüz yapıldığı iddia edilmişti. Valiliğe ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine dilekçe veren bir şirket, Baskil Yatılı Bölge Ortaokulu’nun yıkımının, doğrudan temin başka bir şirkete verildiğini ve rekabet şartlarının sağlanmaması nedeniyle kamunun zarar ettiğini savunmuştu. Merkeze bağlı Harput Mahallesi’nde bulunan “Sevgi Evleri Koordinasyon Merkezi” binası ise Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce yıkım programına alınmış, ancak binanın yıkımından herhangi bir kurumun haberinin olmadığı, yine başka bir firmanın Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmasıyla ortaya çıkmıştı. Yıkımın herhangi bir ihale ya da bir kamu kurumu tarafından verilen resmi bir belgeye dayanmadan yapıldığını tespit eden savcılık, yıkımı durdurmuştu.

AK PARTİ VE MHP DE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İddialara ilişkin konuşan AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, “Bu yıkımları veren insanlar bunu zapturapt altına alması lazım, böyle keşmekeşlik olmaz. Eğer burada paralar dönüyorsa ve bu yıkımlardan birileri komisyon alıyorlarsa, ayrı rezalettir. Bu işleri kim yapıyorsa ve sorumluları kimse savcılık gerekeni yapmalı. Resmi olarak verilmeyen bir yıkım işini ise insanlar kafasına göre gidip yıkamazlar. Bu da ayrı bir rezalettir” diye konuşmuştu. Yıkım ihalelerinin düzgün yapılmadığını belirten AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, “Düzgün yapılmış olsaydı bu kadar eleştiri, bu kadar dedikodu, bu kadar problem olmazdı. Vicdanen rahat değilim, olmayacağım da çünkü ben insanların aklıyla dalga geçemem" derken, MHP İl Genel Meclisi Üyesi Osman Dilek ise, “Artık usulsüzlük meşrulaştırılmıştır. Buna bir dur demek gerekir” ifadelerini kullanmıştı. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise iddialara ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.