El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 2 bin çete üyesinden oluşan ilk grubun ülkedeki yüksek güvenlikli yeni bir cezaevine nakledildiğini açıkladı. O anlara ait yayınlanan görüntüler ise dünyada gündem oldu.

Dünyanın en yüksek suç oranına sahip ülkelerinden biri olan El Salvador'da, hükümet yeni bir adım attı. Ülkede hükümete yönelik tepkiler yükselirken, binlerce mahkum yeni açılan yüksek teknoloji "Terörizm Hapishanesine" taşındı.

CEZA HÜCRELERİ

Yüksek teknoloji gözetleme sistemi ile dizayn edilmiş ve 40 bin suçluyu barındıracak şekilde tasarlanmış hapishanenin 80 kişilik 32 hücresi bulunuyor. Hapishanede, kötü davranan çete üyelerinin cezalandırılması için karanlık, penceresiz 'ceza hücreleri' yer alıyor.

AFP'den seçim analizi: Erdoğan ilk turda kaybedebilir AFP'den seçim analizi: Erdoğan ilk turda kaybedebilir

Yüksek teknolojili hapishaneye ilk olarak 2 bin çete mensubu getirildi. AFP Haber ajansının servis ettiği fotoğraflarda çete mensuplarının üzerlerinde sadece beyaz şortlarla, yalın ayak hapishaneye girdiği görülüyor. Elleri arkadan kelepçeli olan mahkumların hepsinin mensup oldukları çetelere dair dövmeler taşıması ve hepsinin saçlarının kazınmış olması dikkat çekiyor.